Tatile gittiği Hatay’da depreme yakalandı: Komşumuzun sıkışan kapısın baltayla kırdık

Sınıf öğretmenliği kısmı öğrencisi Havva Akyol, tatil için Hatay’ın Kırıkhan ilçesi Balarmudu Mahallesi’ndeki ailesinin yanına gitti. Akyol burada Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki sarsıntılara yakalandı. Yaşadıkları endişe dolu dakikaları anlatan Akyol, ”3 yıldır Aksaray’da sınıf öğretmenliği okuyorum. Tatil sebebiyle Hatay’a gitmiştim. O gece ağabeyim köy korucusu olduğu için misyona gitmişti. Ben de gebe yengem ve küçük yeğenimin yanına gittim. Babam ve küçük kardeşim kendi evimizdeydi. O gün geç saatlere kadar uyuyamadım. Gece saat 04.00 sularında bir sarsıntı oldu. Ben de çabucak uyandım ve yengemi uyandırdım. 1,5 yaşındaki yeğenim sobanın yanında yatırıyordu. Soba kopacak ve altında kalacak sandım. Onu kucakladım. Yerimizden kalkamadık. Olayın şokuyla cüret edemedim. Küçük kardeşim de bizim konuttan çıkıp yengemlere geldi. Kapıya vurup kalkın, uyanın diye bağırınca yengemi tuttuğum üzere dışarı çıktım” sözlerini kullandı.

‘Evimiz yıkılmış’

Kendi meskenlerinin ise yıkıldığını belirten Akyol, ”Bizim mesken yıkılmıştı. Babam, zelzelenin şiddetiyle duvar vurunca balkondan aşağı düşmüş. Şükrediyoruz ki konutun içerisine gerçek atmamış. Babamı o denli görünce çok makûs hissettim, ama çok şükür yaşıyordu” diye konuştu.

‘Komsumuzun kapısını baltayla kırıp 5 kişiyi kurtardık’

Havva Akyol, komşularını ise kapıyı kırıp, kurtardıklarını belirterek şöyle konuştu:

”Karşı komşumuzun konutu yıkılmıştı. Toz duman vardı. Ne yaşadık o an hiçbir formda anlayamadım. Kıyamet kopuyor zannettim. O kadar makus bir sarsıntıydı ki, çok şükür kaldığımız mesken yıkılmadı, lakin her şey kullanılamaz hale geldi. Şayet o mesken yıkılsaydı yengem ve yeğenimi asla çıkartamazdım. Komşumuzun kapısı sıkışmış, 5 kişilik bir aileyi çıkartmaya çalıştık. Kapılarını baltayla kırdık. Çok şükür hepsini kurtardık. O an meskenimiz yıkıldığı için çok üzüldüm. Sonrasında olayın ne kadar büyük olduğunu öğrendim. Akrabalarımızdan, komşularımızdan kayıplarımız oldu. Onları öğrenince çok şükür ailemin canı sağ diye şükrettim. Yollar düzelince, otomobil bulduğumuz an yengemle bir arada Aksaray’a geldik. 1,5 hafta sonra doğumu var. Vakit içerisinde kardeşlerim, babam, amcamlar ve birçok akrabamız Aksaray’a geldi. 5 aile bu meskende kaldık. Yavaş yavaş onları yerleştirdik, mesken tuttular. Onlar için koşturduk. Şu anda kendi ailemiz kaldık. Ailem için koşturmaya çalışıyorum, zira elimden diğer bir şey gelmiyor.”

Depremde 9 yakınımızı kaybettik

Havva Akyol’un Babası Mehmet Akyol da sarsıntıda 9 yakının ömrünü yitirdiğini belirterek, “Sallantıyla başladı, sonra alt kısımdan kaynama oldu. Adım atıyorsun kaçamıyorsun. İnsanı yerinde hoplatıyor. Daha evvel de 3 büyüklüğünde zelzele olurdu fakat sallanırdı, geçerdi. Aklımıza hiç dehşet gelmezdi. Bu farklı bir şeydi. Yaşamadan anlatılmaz. Kendi ailemizden 9 kişiyi kaybettik. Aksaray’da kendimizi inançta hissediyoruz. Aksaray halkı misafirperver insanlarmış. Ben 3 gündür buradayım. Her türlü yardımımıza koştular. Buranın insanı sahiden çok yardımsevermiş. Kimse memleketini terk edemez. Kesinlikle döneceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir