Kaspersky raporu: Türk işçilerin yüzde 55’i, işini robotlara kaptırmaktan korkuyor

Kaspersky açıklamasına nazaran, yapay zeka kullanımı her geçen gün artıyor. Dünya genelinde birçok iş konumunda robotlar kullanılıyor. Yıllardır otomobil yıkayan, siparişleri teslim eden, depolarda malları tasnif eden, hastalara ilaç dağıtan, fabrikalarda montaj işlerini yapan robotlar bulunuyor. Günümüzde ise akıcı bir sohbet sürdürebilen, karmaşık bilimsel kavramları açıklayabilen, lisanlar ortasında metin çevirileri ve daha fazlasını da yapabilme potansiyeline sahip ChatGPT’ler öne çıkıyor.

Kaspersky’nin Orta Doğu, Türkiye ve Afrika bölgesindeki çalışanlar ortasında yaptığı ankette, çalışanların şirketlerin kullandığı robotlar ve otomasyon sistemleri konusunda birtakım tasaları bulunuyor. Türkiye’deki çalışanların yüzde 55’i işlerini bir robota kaptırmaktan korkuyor ve her dört çalışandan biri (yüzde 26) şirketlerinde robotlar yahut otomatik sistemlerle ilgili siber güvenlik olayları duyduğunu bildiriyor. Bununla birlikte birçok çalışan da robotlaşmanın getirdiği olumlu tesirlerin farkında olduğunu belirtiyor.

“ROBOTLAR, ÇALIŞANLARI TEHLİKELİ İŞLERDEN KURTARIYOR”

Türkiye’den ankete katılan çalışanların, robotların varlığına yönelik olumlu cevapları da oldu. Otomasyonun çalışanların sıhhatine büyük yararı olduğu belirtilen ankete nazaran, çalışanların yüzde 82’si de robotların kendilerini fizikî olarak zorlayıcı yahut tehlikeli işler yapmaktan kurtardığını belirtiliyor.

Anket iştirakçilerinin yüzde 44’ü bunun insan faktöründen kaynaklanan iş kazası mümkünlüğünü azalttığını aktarıyor. Bunun yanında çalışanların yüzde 51’i robotların üretim süreçlerinde verimliliği artırdığını ve ekonomik yarar sağladığını da belirtiyor. Ayrıyeten, yüzde 39’u robotlaşmanın çalışanlara daha ilgi alımlı ve daha yüksek fiyatlı konumlar için tekrar eğitim fırsatı sunduğuna inanıyor.

“OTOMATİK OTOMOBİL YIKAMA SİSTEMİ ÜZERİNDE ÇALIŞTILAR VE ONU ELE GEÇİRDİLER”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky’nin Teknik Uzmanı Brandon Muller, “2017 yılındaki Black Çizgi konferansında araştırmacılar Billy Rios ve Jonathan Butts, otomatik otomobil yıkama makinelerinin nasıl hackleneceğini ve bunun beşerler için ne cins bir tehdit oluşturduğunu gösterdiler. İnternete bağlanabilen PDQ LaserWash tipi bir otomatik otomobil yıkama sistemi üzerinde çalıştılar ve onu ele geçirmenin bir yolunu buldular. Hatta yalnızca aracı değil, sürücüyü de tehlikeye atabilecek biçimde, otomatik kapıyı bir arabaya çarpmanın mümkün olduğunu bile gösterdiler. Kimi kişi ve kuruluşlar otomasyona karşı temkinli davranıp onu kullanmaktan kaçınırken, başkaları iş süreçlerini yeni teknolojilerden en fazla faydayı sağlayacak halde uyarlıyor. Daha fazla iş dijitalleşmesi kaçınılmaz olduğundan, dünyanın dört bir yanındaki şirketlerin iş gereksinimleri için otomatikleştirilmiş tahlilleri nasıl daha inançlı ve verimli hale getireceklerini keşfetmeleri gerekiyor.” tabirlerini kullandı.

Kaspersky uzmanları, endüstriyel bilgisayar sistemlerini çeşitli tehditlerden korumak için şunları öneriyor:

“Olası siber güvenlik sıkıntılarını belirlemek ve ortadan kaldırmak için OT sistemlerinin nizamlı güvenlik değerlendirmelerinin yapılması…Etkili zafiyet tahlili idaresi süreci için bir temel olarak daima güvenlik açığı değerlendirmesi ve önceliklendirme oluşturulması… Kaspersky Industrial CyberSecurity üzere özel tahliller, sizin için tesirli bir asistan ve herkese açık olmayan eşsiz bir data kaynağı olabilir. Şirketin operasyon teknolojileri ağında anahtar bileşenlerin vaktinde güncellenmesi, teknik olarak mümkün olan en kısa müddette güvenlik düzeltmelerini ve yamaları uygulamak yahut telafi etmek için ek tedbirlere başvurmak… Bu, üretim sürecindeki aksamalar nedeniyle milyonlara mal olabilecek büyük bir olayı önlemek için çok değerlidir. Gelişmiş tehditlerin vaktinde tespiti, araştırılması ve olayların aktif bir formda düzeltilmesi için Kaspersky Industrial Cybersecurity for Node with EDR üzere Endüstriyel EDR tahlillerinin kullanılması… Takımlarınızın olay tedbire, algılama ve cevap verme hünerlerini geliştirip güçlendirerek yeni ve gelişmiş berbat hedefli tekniklere karşı karşılığınızı geliştirmeniz değerlidir. BT güvenlik takımları ve OT çalışanı için özel OT güvenlik eğitimi, bu gayeye ulaşılmasına yardımcı olacak temel tedbirlerden biridir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir