Kapıkule’yi sel vurdu

Edirne’de akşam saatlerinde başlayan sağanak, ilerleyen saatlerde şiddetini artırdı. Bulgaristan’a açılan Kapıkule Hudut Kapısı’na giden karayolu ile gümrüklü saha içi suyla kaplandı. Gümrük saha içinde bulunan araçlar ise peronlarda süreç yaptırmak için beklerken su içinde kaldı.

Aşırı yağış nedeniyle bilgisayar sisteminde de arıza meydana gelince yolcu ve araç süreçleri yapılamadı. Türkiye’den çıkış ve Bulgaristan’dan giriş yapacak araçlar iki ülke tarafında parklarda bekletilmeye alındı. Türkiye’den çıkış yapacak araçlar, Kapıkule girişindeki parklara yönlendirilirken, birtakım araç şoförleri geri döndü.

‘Kısmen ziyan gören araçlarımız oldu’

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, sular altında kalan Kapıkule Hudut Kapısı’nda incelemelerde bulundu. Kırbıyık, şiddetli yağışın akabinde altyapının, yağışın deşarjı ile ilgili yetersiz kalması nedeniyle gümrük alanında bu türlü bir olayın yaşandığını belirterek, “Bugün bu türlü bir olayla maalesef karşı karşıya kaldık. Bir şiddetli yağış, ardından gördüğümüz kadarıyla altyapının bu yağışın deşarjı ile ilgili yetersiz kalmasından kaynaklı olarak bir anda Kapıkule’deki yolcu alanlarımızda su birikmesiyle karşı karşıya kaldık. Olayı haber alır almaz ilgili arkadaşlarımız, kurumlarımız buraya intikal ettiler. AFAD, itfaiye takımları, öbür kolluk ünitelerimiz, ilgili kurum ve kuruluşlarımızın bütün araçlarıyla Özel Yönetim, DSİ olsun burada olmaya çalıştık. Birinci amacımız alanda rastgele bir can güvenliğiyle ilgili bir tehdit olmamasını istedik. Bir an önce araçların bilhassa bu saha içerisinden, Türkiye’den yolcu çıkış bölgesindeki biriken araçların yolcu alanının dışına çıkarılmasıyla ilgili özverili bir çalışma yürüttü arkadaşlarımız. Kısmen ziyan gören araçlarımız oldu ancak can güvenliği ile ilgili bir sorun yaşamadan bu araçların tahliyesini başardık” dedi.

’10 yıldır bu türlü bir durumla karşı karşıya kalmadık’

Türkiye’ye giriş ile ilgili sorun olmadığını, lakin çıkışla ilgili su tahliyesi sürecini beklediklerini tabir eden Kırbıyık, “Şu an itibariyle ülkeye girişle ilgili peronlarımızda faaliyet yavaş yavaş başladı, onları yapıyoruz. Kısa vadede yolcu çıkış peronlarındaki su tahliyesini gerçekleştirdikten sonra, önümüzdeki birkaç saatlik devirdeki amacımız o, yolcu çıkış süreçlerimizin de olağana dönmesini istek ediyoruz. Bu bize, bizim açımızdan da bir ders niteliğinde bir durumla karşı karşıyayız. Altyapıyla ilgili durumun tespitini çok süratli bir halde yaptıracağız. Önümüzdeki periyotlarda bu eksikler nelerdir onlara da bakmamız gerekiyor. Kapıkule, bu formatıyla, yenilenen yüzüyle yaklaşık 10 yıldır hizmette. 10 yıldır bu türlü bir durumla karşı karşıya kalmadık. 10 gün evvel misal nitelikte bir durumla karşı karşıya kalsak da bu ölçüye hiç yaklaşmamıştık. Altyapıyla ilgili yeni bir çalışma yapılması kanaatindeyiz. En kısa vakitte altyapıdaki eksikleri gidererek önümüzdeki süreçte bu türlü durumların yaşanmaması için gerekli önlemleri almış olacağız” diye konuştu.

‘Zarar gören araçların tespiti yapılıyor’

Araçları ziyan görenlerin de ziyanlarının karşılanması için gereğinin yapılacağını belirten Kırbıyık, “Onların hepsinin tespitini yapıyor arkadaşlarımız, yaptıracağız. Burada gerekli tespitler yapıldıktan sonra ziyanlarının karşılanmasıyla ilgili olarak gerek sigorta kapsamında gerek öbür devletin ilgili kurumları kapsamında gerekli yardımlarda bulunacak. Lakin şu anda önceliğimiz bir an önce alandaki su tahliyesinin yapılması ve yolcu giriş ve çıkışlarının inançlı bir halde yapılabilmesinin sağlanması. O durumdaki araçlarımızın sahanın dışına alıyoruz, tespitlerini yaptırıyoruz” dedi.

Su tahliye edildi

Kapıkule Gümrük Alanı’nda gece saatlerindeki ağır çalışmayla birlikte su tahliye edildi ve yurt dışı çıkış süreçleri yine başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir