İran’la BAE arasında iş birliği görüşmesi

BAE ajansı WAM’ın haberine nazaran, Bin Zayid, Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Konseyindeki temasları kapsamında İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ile bir ortaya geldi.

Görüşmede ikili münasebetler, iki ülkenin ortak çıkarlarını sağlayacak şekilde iş birliğini geliştirmenin yolları değerlendirildi.

Ortak değere sahip problemler, bölgedeki durum, bölgesel ve memleketler arası gelişmelerle ilgili görüş alışverişinde bulunan bakanlar, BM Genel Şurasının gündemindeki bir dizi belgeyi da ele aldı.

BAE Dışişleri Bakanı, milletlerarası iş birliğini güçlendirmenin, bölgedeki istikrar ve barış dayanaklarını pekiştirmek için çalışmanın kıymetini vurguladı.

İran haber ajansı IRNA’ya nazaran ise iki bakan, birkaç yıl ortadan sonra BAE büyükelçisinin Tahran’a atanmasının akabinde ikili iş birliğini geliştirmenin yollarını görüştü.

Suudi Arabistan’da 2 Ocak 2016’da ortalarında Şii din adamı Nimr el-Nimr’in de bulunduğu 47 kişi “terör” suçlamasıyla idam edilmişti. İdamlara reaksiyon gösteren İranlı yetkililerin yaptığı açıklamaların akabinde Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binaları İranlı göstericiler tarafından ateşe verilmişti

Bunun üzerine Suudi Arabistan, Bahreyn, Kuveyt ve Sudan İran’la diplomatik ilgilerini kesmiş, BAE ise bağlarını maslahatgüzar düzeyine indirerek Tahran Büyükelçisi olarak misyon yapan Seyf Muhammed Ubeyd ez-Zeabi’yi ülkesine geri çağırmıştı.

BAE Dışişleri Bakanlığından 21 Ağustos’ta yapılan açıklamada, gelecek günlerde Büyükelçi Seyf Muhammed ez-Zeabi’nin Tahran’a döneceği bildirilmişti.

Zeabi, yaklaşık 6 yıl ortanın akabinde eski misyonuna devam etmek üzere 14 Eylül’de İran’a ulaşmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir