Harç zammından kaçanlar pasaporta hücum etti

Pasaport harçlarında yılbaşından itibaren yaşanacak yüksek oranlı artıştan etkilenmek istemeyen vatandaşların pasaport müracaatlarındaki artış, pasaport randevusu alımını güçleştirdi. İçişleri Bakanlığı ise günlük müracaat sayısının 5 kat artışla 48 bine çıktığını, talepleri karşılayabilmek için nüfus dairelerinin hafta sonu da çalıştığını bildirdi.
Bakanlığın toplumsal medya hesabından yapılan açıklamada uzun yıllar boyunca 2 milyon olan yıllık pasaport talebinin bu yıl 10 Aralık prestijiyle 3 milyon 650 bine çıktığı, yıl sonunda ise bunun iki katını bulmasının beklendiği kaydedildi.
Açıklamada, pandemi sonrası artan yoğunluk yanı sıra yıl sonunu yaklaşması, çip krizi üzere telaşların günlük 8 bin olan talebi, 5 kat artışla 48 bine çıkardığı vurgulanarak, mağduriyeti önlemek için hafta içi ve hafta sonu ek mesai yapıldığı aktarıldı.
Ayrıca, kişi başı süreç müddetinin 8 dakikaya indirildiği, randevu alım mühletinin 15 güne çıkarıldığı, randevuya gidemeyenlerin yerine de birebir gün randevu imkanı getirildiği bilgisi verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir