Gaziantep’te sansür yasası protesto edildi, AKP’liler ucuz su teklifini reddetti

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde CHP’nin içme suyunun yüzde 50 indirimli satılması yolundaki teklifi AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla reddedilirken, toplantıda ‘sansür yasası’ da protesto edildi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin olağan oturumun başlaması sırasında CHP ve DÜZGÜN Parti’li meclis üyeleri “Sansür Maddesine Hayır”, “Kahrolsun İstibdat, Yaşasın Özgürlük” ve “Susturamayacaksınız, Korkutamayacaksınız, Alıştıramayacaksınız” yazılı dövizleri çıkararak sansür yasasını protesto etti.

Daha sonra CHP Kümesi ismine konuşan Meclis Üyesi Yılmaz Kireç, görüşülmek üzere sunulan önergeyle ilgili kelam alarak, suya gelen kademeli fiyat uygulaması nedeniyle dar gelirli vatandaşlarının faturalarını ödeyemeyecek duruma geldiğini belirterek, “Ülkemizde ekonomik durum düzelinceye kadar su fiyatlarında yüzde 50 indirime gidilmesini talep ediyor, öbür partili üyelerin de bu önergemize dayanak vermelerini bekliyoruz” dedi.

MELİH GÖKÇEK ÖRNEĞİ TANSİYONU YÜKSELTTİ

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Osman Toprak, Gaziantep’in birkaç yıl evvel Türkiye’nin en kıymetli su satan 4’üncü belediyesi iken, şu anda 16’ncı sırada bulunduğunu, yüksek maliyete karşın en ucuza su verdiklerini savundu. AKP kümesi ismine konuşan Hakan Kurt’un Ankara örneği ile ilgili Melih Gökçek’i savunan açıklaması ise bir anda tansiyonu yükseltti.

“DİNOZOR ALAN LİDER YOK”

Bunun üzerine kelam alan CHP’li Meclis Üyesi Yılmaz Kireç, Ankara’da 10 tona kadar su kullanan dar gelirlilere fiyatsız su verildiğini, öğrencilerin ise yüzde 50 indirimli su kullandığını hatırlatarak şunları söyledi:

* “Şuanda Ankara’da, 2018’de sizin iktidar olduğunuz devirdeki üzere 750 milyon doları dinozorlara harcayan bir lider yok. Helikopter alan, uçak alan bir lider yok. Bunları toplumsal yardımlara harcayan bir lider var. Siz diyorsunuz ki güç maliyetleri.

* Elektriğe yüzde 206 artırım geldi. Doğalgaza yüzde 90’ın üzerinde artırım geldi. Niçin söylemiyorsunuz bunu? Gaziantep’te iş yerinde satılan suyun tonu 25 TL. Nerede suyu ucuzlatıyorsunuz, halka hizmet ediyorsunuz su 11 lira? Haydi buradaki arkadaşlara söylüyorum, meclise söylüyorum. Haydi Meclis onaylayın yüzde 50 indirimi halka ucuz su verelim.”

AKP OYLARIYLA REDDEDİLDİ

Konuşmanın akabinde Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak, CHP kümesinin Gaziantep’te suyun yüzde 50 ucuzlatılması tarafındaki teklifini oylamaya sundu. CHP ve GÜZEL Partili meclis üyeleri kabul oyu verdiği suyun indirilmesi teklifi, AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla reddedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir