ABD, Çin’e ait ‘casus balon’un vurulmadan önceki fotoğraflarını paylaştı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 4 Şubat’ta vurulan Çin’e ilişkin yüksek irtifa balonunun yakından çekilen fotoğrafını paylaştı. Pentagon, balonun vurulmadan bir gün evvel U-2 tipi savaş uçağı pilotu tarafından çekilen fotoğraflarını 20 gün sonra yayınladı. Uçağın kokpitinden çekilen fotoğraflarda South Carolina eyaleti açıklarında vurulan balonun vurulmadan evvelki hali görüldü.

AA’nın aktardığına nazaran, balonun daha üst düzeyinden çekilen imajlarda pilotun kaskı, kokpitin içi ve uçağın kanadı da kadraja girdi.

Ne olmuştu?

ABD ordusu, daha evvel Montana üzerinde tespit ettiği Çin’e ilişkin bir yüksek irtifa balonunu 4 Şubat’ta Güney Carolina kıyılarında vurmuştu. ABD Kuzey Kuvvetleri Komutanlığı (NORTHCOM), 4 Şubat’ta South Carolina eyaleti açıklarında vurulan Çin’e ilişkin yüksek irtifa balonunun enkazının denizden çıkarıldığını ve inceleme için Federal Soruşturma Ofisi (FBI) laboratuvarına götürüldüğünü açıklamıştı. ABD hava alanına girdikten bir mühlet sonra Amerikan nükleer silahlarının bulunduğu Montana eyaleti üzerinde tespit edilen Çin’e ilişkin yüksek irtifa balonu, Washington ile Pekin ortasında diplomatik krize neden olmuştu. Washington,

Balon, 4 Şubat’ta South Carolina eyaletinin açıklarında ABD Hava Kuvvetleri’ne bağlı F-22 uçağı tarafından düşürülmüştü. Bu operasyonun akabinde ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Pekin ziyaretini ertelemişti.

Çin, balonun askeri yahut istihbarat hedefiyle kullanılmadığını, meteoroloji çalışmaları yaptığını ve sürüklenerek ABD hava alanına girdiğini tez ediyor. ABD Savunma Bakanlığı ise balonun hareket kabiliyetine ve ‘istihbarat toplama kapasitesine sahip olduğunu’ ileri sürüyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir