YKS ek tercihler ne zaman başlayacak? YKS ek tercih kılavuzu yayımlandı mı?

YKS tercih sonuçları, 15 Ağustos Pazartesi günü adayların erişimine açıldı. YKS sonuçlarının açıklanmasının akabinde rastgele kuruma yerleşemeyen adaylar, YKS ek tercihler ile ilgili aratmalar yapmaya başladı. Peki, YKS ek tercihler ne vakit başlayacak? YKS ek tercih kılavuzu yayımlandı mı?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM), YKS tercih sonuçlarının açıklanmasından sonra YKS ek tercih tarihleri ve ek tercih kılavuzu gündeme geldi. İşte üniversite ek tercih / yerleştirme hakkında ayrıntılar:

YKS ek tercihler ne vakit başlayacak?

YKS ek tercihlerinin ne vakit yapılacağı hakkında şimdi bir açıklama yapılmadı.

Geçen yıl YKS tercih sonuçları, 31 Ağustos 2021 tarihinde açıklanmış, ek tercihler ise 20-23 Eylül 2021 tarihleri ortasında alınmıştı.

Üniversite kayıtları bu yıl 22-26 Ağustos 2022 tarihleri ortasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 22-24 Ağustos 2022 tarihleri ortasında yapılacak. 

YKS ek tercih kılavuzu yayımlandı mı?

Geçen yıl YKS ek yerleştirme kılavuzu, ekim ayında paylaşılmıştı. ÖSYM, 2022 YKS ek tercih kılavuzu hakkında şimdi bir bilgi yayımlamadı.

ÖSYM tarafından şimdi ek tercih kılavuzu yayımlanmadı, lakin ek tercihlere dair kimi ayrıntılar paylaşıldı. Bahisle ilgili kılavuzda yapılan açıklama şöyle:

Yükseköğretim programlarına kayıt süreçleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2022-YKS sonuçlarına nazaran yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan yahut kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır.

Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır. Ek yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.

YKS ek tercih fiyatı ne kadar? 

ÖSYM’den yapılan açıklamaya nazaran, ek yerleştirme tercih fiyatı 30,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme fiyatını yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihleri geçersiz sayılacak ve yerleştirme sürecine dahil edilmeyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir