Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski: Adil bir ceza istiyoruz; Rusya’nın BMGK’daki veto hakkı elinden alınmalı

T24 Dış Haberler

Ukrayna Devlet Lideri Volodomir Zelenski, Birleşmiş Milletler tarafından kurulacak özel bir mahkemenin ülkesini işgal eden Rusya’ya ‘adil bir ceza’ vermesini istedi. 

Zelenski, BM Genel Heyeti’nde dünya başkanlarına dinletilen evvelce kaydedilmiş konuşmasında alınacak kararın finansal cezalar içermesi; ayrıyeten Moskova’nın BM Güvenlik Kurulu’ndaki veto hakkının elinden alınması gerektiğini belirtti.

Zelenski, barış için 5 ‘müzakere edilemez’ koşulları da olduğunu açıkladı. Bu koşullar ortasında Rusya’nın saldırganlığı için cezalandırılması, Ukrayna’nın hem güvenliğinin hem de toprak bütünlüğünün sağlanması, ayrıyeten Kive’e güvenlik garantileri verilmesi bulunuyor.

Savaş boyunca olduğu üzere kameraların karşısında haki yeşil tişörtüyle oturan Zelenski, Birleşmiş Milletler’e; ”Ukrayna’ya karşı bir kabahat işlendi, adil bir ceza istiyoruz” dedi.

Zelenski’nin konuşmasını birçok BM delegesi ayakta alkışladı. 

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Ukrayna’nın karşı saldırısı kuzeydoğuda birçok bölgede Rus ordusunu geri ittikten sonra çarşamba sabahı ‘kısmi seferberlik’ ilan etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir