Türkiye’nin yeni petrol keşfinin ekonomiye katkısı, yıllık 2.9 milyar dolar olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cudi Gabar’da günlük 100 bin varil üretim kapasitesine sahip petrol bulunduğunu açıklarken, bölgeden gelen fotoğraflarda kuyuda çalışmaların halihazırda başladığı görüldü. Yeni petrol rezervinin günlük tüketimimizin onda birini tek başına karşılayacağını tabir eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gabar’daki yeni keşfimizin kıymeti milyarlarca doları buluyor. Karadeniz gazımızın kıymeti yüzlerce milyar dolarla tabir ediliyor” dedi.

Petrol ve Doğal Gaz Platformu Derneği Genel Sekreteri Murat Kalay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün açıkladığı yeni petrol keşfine ait değerlendirmede bulundu. Türkiye’nin son devirde petrol ve doğal gaz keşfine yönelik atılımlarının, 2020’den itibaren karada ve denizde yürütülen arama çalışmalarının sonucu olduğunu lisana getiren Kalay, geçen yıl Şehit Esma Çevik alanında açılan kuyularda petrol üretimine geçildiğini söz etti.

“GÜNLÜK 100 BİN VARİLE ULAŞILABİLİR”

Kalay, Türkiye Petrolleri Anonim İştirakinin (TPAO), sondaj faaliyetlerini sürdürdüğü Gabar’da yeni bir keşfe imza attığını belirterek, “Resmi bilgilere nazaran bu sahanın toplamda günlük 100 bin varillik bir üretim kapasitesine 100 kuyuyla ulaşacağı bilgisi paylaşıldı. Alışılmış ki bu çabucak bugünden yarına olabilecek bir üretim katkısı değil. Bir kuyudan günlük 900 ya da 1000 varil civarı bir üretim yapacağımızdan yola çıkarsak, toplam 100 adet kuyu açıldığında bu sayının günlük 100 bin varile ulaşacağı gerçeği ortaya çıkıyor. Bu üretim ölçüsüne lakin keşfi yapılan sahanın geliştirilmesi ve üretim için bu sahanın geliştirilme projesinin hayata geçirilmesiyle ulaşılacak.” diye konuştu.

“EKONOMİYE KATKISI YILLIK YAKLAŞIK 2.9 MİLYAR DOLAR CİVARINDA OLACAK”

Geçen yıl Şehit Esma Çevik alanında yapılan keşifle Türkiye’nin günlük üretiminin 80 bin varil düzeyine yükseldiğini söyleyen Kalay, “Bu yeni keşfedilen sahanın önümüzdeki 2-3 yıllık mühlet içinde üretimimize katılmasıyla birlikte Türkiye’nin günlük 150-180 bin varil civarında üretim yapma kabiliyetine sahip olacağı rahatlıkla söylenebilir. İlerleyen periyotta 100 kuyudan toplamda günlük 100 bin varillik yeni üretim yapabileceğimiz düşünüldüğünde, bu keşfin bugünkü sayılarla ekonomimize katkısı yıllık bazda yaklaşık 2,9 milyar dolar civarında olacaktır.” dedi.

TÜKETİMİN YÜZDE 20’Sİ YERLİ ÜRETİMDEN KARŞILANACAK

Kalay, keşiflerin güçte dışa bağımlılığı ve güç ithalat faturasını azaltacağını, 100 bin varillik yeni üretim artışıyla Türkiye’nin kendi tüketiminin yaklaşık yüzde 20’sini yerli üretimden karşılayabileceğini bildirdi.

Keşfin ekonomik katkısı sayesinde ülkede yatırım ve arama faaliyetlerinin artacağını belirten Kalay, “Ortalama Türkiye’de günlük bir kuyunun üretiminin 50-60 varil olduğundan yola çıkarsak günlük 1000 varil üreten bir kuyu sahiden denklemi ve oyunu değiştiren bir boyut kazandırıyor. Mevcut keşfin, ham petrolün kalitesi değerlendirildiğinde, gravitesi yüksek, yani daha güzel fiyattan satabileceğimiz ve daha az maliyetli rafinaja bahis olabilecek bir petrol olması da sevindirici bir haber.” tabirini kullandı.

ÜRETİLEBİLİR PETROL REZERV ÖLÇÜSÜ 600 MİLYON VARİLE ÇIKTI

Son yıllarda güç alanında dev projelere imza atan Türkiye, Gabar’daki yeni keşifle güçte tam bağımsız bir ülke olma maksadına bir adım daha yaklaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl aralıkta Gabar Dağı’nda 150 milyon varillik net petrol rezervine sahip saha keşfedildiğini açıklamış ve alandaki rezerv pahasının yaklaşık 12 milyar dolar olduğunu belirtmişti. Kelam konusu keşifle, Türkiye’nin üretilebilir petrol rezerv ölçüsü 450 milyon varilden 600 milyon varile çıktı.

TPAO, Şehit Aybüke Yalçın Alanı’ndaki yeni keşfin toplam yerinde petrol rezerv ölçüsünü yaklaşık 1 milyar varil, üretilebilir rezervi ise yaklaşık 600 milyon varil olarak varsayım ediyor. Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü datalarına nazaran, günlük petrol üretimi 1999’da yaklaşık 59 bin varil iken 2020’de 64 bin varile, 2021’de 69 bin varile ve 2022 sonu prestijiyle 80 bin varile ulaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün açıkladığı keşifle birlikte Türkiye’nin petrol üretiminin 180 bin varile çıkarılması hedefleniyor.

Kaynak: AA / İktisat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir