Türkiye’de bir ilk

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün Türkiye’de bir prensip imza atarak açtığı basketbol müzesinin açılış merasimine katıldı. Merasimde Kadıköy Belediye Lideri Şerdil Dara Odabaşı, FB Spor Kulübü Lideri Ali Koç, eski liderlerden Vefa Küçük, iş insanı Murat Ülker, FB Spor Kulübü Divan Heyeti Lideri ve Gazeteci Uğur Dündar ile eski ve yeni atletler ile idare heyeti üyeleri de yer aldı.

İMAMOĞLU: “CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI İÇİN GERİ SAYMAYA BAŞLIYORUZ”

Törende konuşan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, Bu haftanın Cumhuriyet Bayramı’nın 99. Yıldönümü deneniyle çok özel bir hafta olduğunu, sonrasında 100 için geri saymaya başlayacaklarını belirterek, “Devletimizin ve milletimizin teminatı olan Cumhuriyetimizin teminatı olan, onu geçmişten geleceğe taşıyan kurumlar var. Hem 115 yaşında olan, basketbolda da 100. yılı aşmış olan Fenerbahçe Spor Kulübümüz de Cumhuriyetimizin asil kurumlarından bir adedidir, paha katmıştır” diye konuştu.

“Gerçekten devleti ve milleti asil kılan, kurumların katkılarıdır. Biz; kültüre, sanata, spora, yaşama, iktisada ve üretime katkı sunan kurumların kıymetinin farkında olan bir yönetimiz” sözlerini kullanan İmamoğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“FENERBAHÇE İSTANBUL’UN DEĞERLİ BİR MARKASI”

“Fenerbahçe üzere kentimizin değerli bir markasının; hem kentimize, hem ülkemize, hem de dünyaya spor ismine en hoş bildirileri verdiğini ve vereceğini biliyoruz. Burada açılan müze de aslında bu hoş bildirilerden bir adedidir. Geçmişine sahip çıkmak, geçmişiyle bütünleşerek geleceğine daha güçlü bakabilmek, asil olma kurallarının en değerlilerindendir. Basketbol ismine da Türkiye’de birinci defa bu türlü bir müze açılması çok pahalı. Davetiyeyi alır almaz heyecan duydum ve mutlak görmeliyim diyerek bugün aranızda oldum. Bu müzeyi düşünen ve hayata geçiren başta FB Spor Kulübü Lideri ve idare heyetine, emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum.”

KOÇ: “MÜZE BAŞARIMIZI GELECEK KUŞAKLARA AKTARACAK”

FB Spor Kulübü Lideri Ali Koç da Lider İmamoğlu ile öbür iştirakçilere kendilerini yalnız bırakmadığı için teşekkür etti. Fenerbahçe’nin 120 yıllık derin ve değerli tarihi olduğunu söz eden Koç, “Başarılarla ve gururlarla dolu tarihimizi gelecek kuşaklara aktarmak, gelecek jenerasyonların de geçmişi daha uygun anlamalarını sağlamak için bu basketbol müzesini hayata geçirdik. 100 yıl boyunca topluluğumuzda ve ülkemizde ikon olmuş çok büyük sportmenler formamızı giydi. Çok bedelli antrenörler emek verdiler, tarihimize iz bıraktılar. Onlar, kupalarla tarih yazarken duruşlarıyla da basketbol kültürümüzü oluşturdular” tabirlerini kullandı.

EUROLEAGUE KUPASI DA MÜZEDE SERGİLENİYOR

Törende konuşmaların akabinde Lider Ekrem İmamoğlu ve Ali Koç ile beraberindekiler, kurdele keserek Fenerbahçe Basketbol Müzesi’nin açılışını gerçekleştirdi. İmamoğlu, Koç ile birlikte müzeyi gezerek atletler ile fotoğraf çektirdi.

Türkiye’nin birinci basketbol müzesinde; 1913’ten bugüne basketbol maçlarında kullanılan tüm bayrak, atkı, forma, şapka, top üzere materyaller ile kazanılan kupalar ve eski basketbol oyuncularının fotoğrafları yer alıyor. FB Spor Kulübü’nün 2017 yılında kazandığı Euroleague Kupası da bu müzede sergilenmeye başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir