TBMM Başkanı Şentop’tan Rum Yönetimi Meclis Başkanı Dimitriu’ya tepki Açıklaması

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Meclis Başkanı Annita Dimitriu’nun, Türkiye’nin Kıbrıs Barış Harekatı’nı “işgal” olarak nitelemesine reaksiyon göstererek, “Türkiye’nin 1974 yılında Kıbrıs’a yaptığı müdahaleyi Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline benzetmek, gerçeklerin çok ucuz bir biçimde çarpıtılması.” dedi.

Şentop, AB Parlamento Liderleri Doruğu’nda, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Meclis Başkanı Dimitriu’nin Türkiye’ye yönelik kelamlarına reaksiyon gösterdi.

Dimitriu’nun Türkiye’ye yönelik yersiz ve hukuksuz ithamlarda bulunduğunu belirten Şentop, Türkiye’nin, 1959 tarihli Kıbrıs Cumhuriyeti’ni kuran Zürih ve Londra anlaşmalarındaki garantör ülke haklarını kullanarak soydaşlarını bir katliamdan korumak için Kıbrıs’a gittiğini söyledi.

Türkiye’nin adada barış ve güvenliği tesis ettiğini vurgulayan Şentop, “Türkiye’nin 1974 yılında Kıbrıs’a yaptığı müdahaleyi Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline benzetmek, gerçeklerin çok ucuz bir biçimde çarpıtılmasıdır.” diye konuştu.

Şentop, Barış Harekatı’nın, milletlerarası hukuka uygun, 1959 Zürih ve Londra mutabakatlarının Türkiye’ye vermiş olduğu garantörlük yetkisinin gereği olduğunu ifade etti. TBMM Başkanı Şentop, şunları kaydetti:

“Bugün birçok Kıbrıslı Rum da 1974 yılı öncesinde Türklerin maruz bırakıldığı katliam ve soykırımın yanlış olduğunu lisana getirmektedir. Sonraki süreçte de hem Türkiye hem de Kıbrıs Türkü, adil bir tahlil için hazır olduğunu muhataplarına iletmiştir. Gerçekten 2004 yılında BM nezaretinde yapılan referandumda görüldüğü üzere Kıbrıs Türkü tahlili onaylamış, Rum tarafı ise barış ve iki toplumun birlikte yaşama iradesini reddetmiştir. Bu ortada AB’nin Kıbrıs Türküne olan taahhütlerini de yerine getirmediğini tabir etmek isterim. Bu savların hala burada konuşuluyor olması, AB toplantılarının bu tıp gerçeklikten uzak yaklaşımlarla esir alındığı ve AB’nin stratejik bakış açısını geliştirmesini engellediği tarafındaki sözlerimin ispatı niteliğinde.”

-“Adada barış varlığını sürdürmekte”

Rum Yönetimi Meclis Başkanı Dimitriu’nun “İşgal işgaldir.” demesi üzerine Şentop, tekrar kelam alDI.

Kıbrıs’ta 15 Temmuz 1974’te bir askeri darbe olduğunu anımsatan Şentop, darbecilerin, Kıbrıs adasının Yunanistan’a bağlanması maksadı güden Enosis üyeleri olduğunu belirtti.

Türkiye’nin, binlerce Türk’ün öldürülmesi üzerine memleketler arası mutabakatlara ve hukuka dayanarak müdahalede bulunmak zorunda kaldığını lisana getiren Şentop, “O tarihten bu yana adada kan dökülmemekte, barış varlığını sürdürmekte.” dedi.

Dimitriu’nun yaşının müsait olmayabileceğini, “Hiçbir milletlerarası hukukta kural yoktur.” formundaki kelamlarının gerçek olmadığını söz eden Şentop, 1960 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulduğunu, Türk toplumun haklarının korunması yetkisinin Türkiye’ye verildiğini kaydetti.

Şentop, “Türkiye 1959 tarihli hala yürürlükte olan mutabakata dayanarak, garantörlük yetkisini kullanmak suretiyle adada Türklere karşı yürütülen katliamı önlemek üzere müdahale etmiştir.” diye konuştu.

Dimitriu’nun, kendisini “cinsiyetçi bir konuşma yapmak”la suçlaması üzerine Şentop, bir defa daha kelam aldı.

Cinsiyetçi bir yaklaşımının olmadığını, oturumdaki meclis liderlerinin buna şahit olduğunu söyleyen Şentop, “Ben eski tarihli bir muahededen kelam ettim. Cinsiyetçi yaklaşımı çağrıştıracak en küçük bir söz yok. Bu kadar yanlış anlaşılma kelam mevzusuysa Ukrayna-Rusya savaşının tartışıldığı bir oturumda mevzunun Kıbrıs’a gelmesi, bu yanlış anlaşılma kapasitesini göstermesi bakımından enteresandır.” kelamlarını sarf etti.

Kaynak: AA / Aykut Yılmaz – Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir