Sudan’da çatışmalar şiddetleniyor! 185 kişi hayatını kaybetti, 1800’den fazla yaralı var

İç savaşa sürüklenen Sudan‘da tansiyon gitgide daha da yükseliyor. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Sudan Özel Temsilcisi Volker Perthes, ülkede ordu ve Süratli Takviye Kuvvetleri (HDK) ortasındaki çatışmalar nedeniyle 185 kişinin hayatını kaybettiğini, 1800’den fazla sivil ve askerin yaralandığını duyurdu.

“ÇATIŞMAYA İVEDİLİKLE SON VERİN”

Perthes, görüntü konferans yoluyla New York’taki BM binasındaki gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumartesi sabahı başlayan çatışmaların sürdüğünü aktaran Perthes, Sudan halkının temel gereksinimlerini karşılamalarını sağlamak için birkaç saatlik çok kısa periyodik ateşkes muahedesi sağladıklarını belirtti. Perthes, “İki tarafa da çatışmaya ivedilikle son verme ve yardım çalışanlarına yönelik erişim mahzurunu kaldırma davetinde bulunuyoruz. İki taraf da BM örgütlerini, büyükelçilikleri ve tıbbi tesisleri korumak zorunda. Çok önemli ihlaller gerçekleşiyor.” diye konuştu.

“İKİ TARAF DA BARIŞ İSTEĞİNDE GÖRÜNMÜYOR”

BM örgütlerinin, yardım operasyonlarını atak altında sürdürmesinin mümkün olmadığına dikkati çeken Perthes, çalışanın konutlarından dışarıya çıkamadığını söyledi. Perthes, kimi bölgesel ülkeler ve Arap Birliğinin arabuluculuk teklifinde bulunduğuna fakat mevcut durumun buna çok elverişli olmadığına işaret ederek “İki taraf da çok fazla arabuluculuk ya da barış isteğinde görünmüyor. İki taraf da oburunun pes etmesini bekliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

SUDAN’DAKİ ÇATIŞMANIN PERDE ARDI

Ekim 2021’deki darbeden bu yana Sudan bir generaller kurulu tarafından yönetiliyor ve uyuşmazlığın merkezinde iki askeri yetkili var. Silahlı kuvvetlerin başı ve fiilen ülkenin devlet başkanı olan General Abdulfettah el-Burhan. Yardımcısı ise Süratli Destek Güçleri’nin (RSF) lideri General Mohamed Hamdan Dagalo.

Bir paramiliter güç olan Süratli Dayanak Kuvvetleri (RSF) üyeleri ve askerler savaşırken, başşehrin dört bir yanındaki kilit stratejik noktalarda çatışmalar yaşanıyor. RSF’nin 100 binden büyük bir güç olması ordu için kritik bir tehdit oluşturuyor. RSF ayrıyeten birçok insan hakları ihlaliyle de suçlanıyor.

BM Güvenlik Kurulunun (BMGK) kapalı oturumda Sudan’daki durumu ele aldığını duyuran Perthes, Konsey’in çatışmaların çabucak akabinde yazılı açıklama yapmasını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Perthes, BMGK’nin sağladığı birliği koruma etmesinin kıymet taşıdığını belirterek Kurulun ve kimi komşu ülkelerin nüfuzlarını çatışmayı sonlandırmak için kullanacağını düşündüğünü söz etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir