Rusya: Sivastopol’deki tesislerimize 3 İHA ile saldırı yapıldı

Şoygu, bakanlıkta yetkililerle yaptığı toplantıda, bugün lokal saatle 04.00 ile 05.56 ortasında Kırım’da Sivastopol’deki askeri tesislerin İHA’larla vurulmaya çalışıldığını belirterek, “3 İHA da yok edildi” dedi. 2 İHA’nın 2 bayan asker tarafından yok edildiğini lisana getiren Şoygu, kelam konusu askerlerin ödüllendirilmesi için talimat verdi.

Rus ordusunun faaliyetlerine ait açıklamalarda bulunan Şoygu, Ukrayna’daki “özel askeri operasyon”da taktik ve ordu havacılık çalışanının yüzde 90’ının, stratejik ve uzun menzilli havacılık işçisinin yüzde 60’ının, İHA çalışanının yüzde 85’inin deneyim kazandığını söz etti. Şoygu, “Operasyon sırasında 140 binden fazla sorti yapıldı. Hava ve Uzay Kuvvetleri toplamda 20 binden fazla düşman gayesini imha etti” diye konuştu.

Moskova’daki füze savunma sistemi modernize ediliyor

Hava kuvvetlerinin geliştirilmesindeki önceliklerden birisinin birliklerin gelişmiş hava savunma ve füzesavar savunma sistemleriyle donatılması olduğuna dikkati çeken Şoygu, bu yıl Moskova’daki füze savunma sisteminin modernizasyonunu tamamlayacaklarını bildirdi. Şoygu, Rusya Hava ve Uzay Kuvvetlerinin muhtaçlığına yönelik 621 askeri altyapı tesisini de tamamlayacaklarını belirterek, devlet silahlanma programına nazaran yıl sonuna kadar Havacılık ve Uzay Kuvvetlerinin çağdaş silah cinslerinin hissesinin yüzde 85’e ulaşacağını kaydetti.

ABD’nin Rusya ve Çin’i denetim altına almak için Asya-Pasifik bölgesindeki askeri varlığını değerli ölçüde artırdığını, müttefikleriyle siyasi ve askeri bağlarını güçlendirdiğini söyleyen Şoygu, bölgede yeni bir Amerikan güvenlik mimarisinin inşasının devam ettiğini lisana getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir