Rus LNG tesisi Asyalı bazı alıcılara teslimatı durdurdu

Rusya’dan Asyalı müşterilere yapılan doğalgaz sevkiyatlarında kasvetler yaşanıyor. Bahse yakın kaynaklar, Sakhalin Energy’nin en az bir Kuzey Asyalı müşterisine ödemedeki ezalar ve revize edilen kontratlardaki kimi ertelenmeler nedeniyle sevkiyatın durdurulduğunu belirtti.

Moskova hükümeti, Rusya merkezli Sakhalin Energy tesisinin mülkiyet hakkını 19 Ağustos’ta Bermuda merkezli bir şirketten devralmış, müşterilerden ödemelerini Moskova’daki bankalara yapmalarını ve yeni mutabakatlara bağlı kalmalarını talep etmişti.

Bloomberg HT’nin haberine nazaran kaynaklar, yalnızca birkaç alıcının muahedeyi yenilediğini, Güney Kore ve Japonya üzere birtakım ülkelere doğalgaz akışının tehdit altında olduğunu belirtti. Teslimatlardaki azalmanın Sakhalin gazın en büyük alıcılarından olan Japonya’da bu sene daha fazla doğalgaz kesintisine neden olabileceği tabir ediliyor.

Rusya’nın güç varlıklarını denetim altına almak isteyen Rus önder Vladimir Putin Avrupa’ya gaz akışını da sonlandırmıştı. Bu gelişmeyle Avrupa’dan Asya’ya kadar doğalgaz fiyatları sert biçimde yükseldi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir