Paris Anlaşması yarın yürürlüğe giriyor

Paris Anlaşması yarın yürürlüğe giriyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eylüldeki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Türkiye’nin Paris Anlaşması’na taraf olacağını açıklamasının ardından anlaşma, 6 Ekim’de TBMM’de onaylandı.

Paris Anlaşması yarın yürürlüğe giriyor

Anlaşmanın onaylanmasına ilişkin karar 7 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlanırken, Türkiye’nin Paris Anlaşması’na ilişkin onayı 11 Ekim’de BM Sekretaryası’na bildirildi.

Böylece, onayın sekretaryaya bildirilmesinden sonraki 30’uncu gün olan 10 Kasım itibarıyla anlaşma Türkiye’de yürürlüğe girecek ve Türkiye anlaşmaya taraf olan 192’nci ülke olacak.

Yol haritası oluşturulacak

Paris Anlaşması yarın yürürlüğe giriyor

Paris Anlaşması’nın yürürlüğe girmesi, politikalarda ve yasalarda küresel sıcaklık artışını 1,5 dereceyle sınırlandırma hedefine uygun şekilde düzenlenme yapılmasını sağlayacak hukuki ortamı oluştururken, Türkiye ulusal katkı beyanlarına ilişkin güncellemelerini bu çerçevede yapacak.

Yasal bağlayıcılığı olan anlaşma kapsamında daha önce emisyonlarını 2030’a kadar yüzde 21 artıştan azaltma taahhüdünü veren Türkiye’nin, ilk adım olarak, enerji, atık, ulaşım, binalar ve tarım sektörlerindeki emisyon azaltım hedeflerini içeren ulusal katkı beyanlarını güncelleyerek BM Sekretaryası’na sunması planlanıyor.

Paris Anlaşması yarın yürürlüğe giriyor

Türkiye’nin güncelleyeceği ulusal katkı beyanlarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 2053’te net sıfır emisyona ulaşma hedefine yönelik yol haritasının oluşturulması bekleniyor.

“Türkiye büyük bir ekonomi”

Paris Anlaşması yarın yürürlüğe giriyor

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Sekretaryası İcra Direktörü Patricia Espinosa, “Türkiye, büyük bir ekonomi. Bu nedenle, Paris Anlaşması’nın kapsadığı tüm alanlarda Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadelede yapabileceği katkı çok önemli. Böyle bir anlaşma için herkesi bir araya getirmenin uzun bir süreç olduğunun bilincindeyiz” dedi.

Paris Anlaşması yarın yürürlüğe giriyor

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol ise Paris Anlaşması’nın Türkiye’de yürürlüğe girmesinin son derece önemli bir adım olduğunu söyledi.

“Bu adımın Türkiye’nin temiz enerji konusunda daha güçlü ve seri adımlar atmasına vesile olmasını temenni ediyorum. Biz de Uluslararası Enerji Ajansı olarak Türkiye’nin bu attığı adımları ve Paris Anlaşması’nı yürürlüğe koymasını destekliyoruz.”

Anlaşmaya taraf olmayan 5 ülke bulunuyor

Paris Anlaşması yarın yürürlüğe giriyor

Paris Anlaşması, Aralık 2015’te Paris’teki COP21’de imzalanırken, 4 Kasım 2016 itibarıyla yürürlüğe girmişti.

Anlaşmanın 197 imzacısı bulunmasına rağmen, onaylayan 191 ülke bulunuyordu. Türkiye’nin de anlaşmayı onaylamasıyla bu sayı 192’ye çıktı.

Paris Anlaşması’nı imzalamasına rağmen taraf olmayan 5 ülke (Eritre, Irak, İran, Libya, Yemen) bulunuyor.

Paris Anlaşması yarın yürürlüğe giriyor

Küresel emisyonların 2030’a kadar en az yüzde 50 azaltılmasının hedeflendiği Paris Anlaşması ile 2050’de net sıfır emisyon ekonomiye ulaşılması amaçlanıyor. Bu kapsamda, ülkelerin emisyonları azaltmak için atacakları adımlara yönelik ulusal katkı beyanlarını 5 yılda bir güncellemesi bekleniyor.

Paris Anlaşması’nın kabulünün 5’inci yılında ise ülkelerin bir kısmının güncellediği ulusal katkı beyanlarına göre, emisyonların 2030’a kadar yaklaşık yüzde 13 artacağı hesaplanıyor. Bu kapsamda, iklim değişikliğiyle mücadelenin başarıya ulaşabilmesi için anlaşma kapsamındaki taahhütlerin acilen eyleme dönüşmesine ihtiyaç duyuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir