Ordu BŞB’de Kadro Karmaşası: 214 İşçiye 1 Günlük Kadro Verildi

Kamuda vazife yapan kontratlı çalışanın takıma alınmasına ait yasa teklifinin akabinde Ordu Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketlerinde çalışan 214 emekçi belediye bünyesinde kontratlı işçi yapıldı. Takıma geçirilen çalışana birebir gün ‘sözleşmeniz iptal edilmiştir’ iletisi geldi. Mevcut işlerinden istifa ettirilen personeller haklarını geri almak için Ordu Büyükşehir Belediyesi önünde nöbet tutmaya başladı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki ORBEL ve OSKİ’de çalışan birden fazla mühendis olan 214 çalışana ise belediye yetkilileri tarafından Belediye takımına geçecekleri muştusu verildi. Daire liderleri tarafından belirlenen listede ismi bulunan çalışana ‘sözleşmeli statüsünden takım verilmesi’ kelamıyla kendi ünitelerinden istifa etmeleri istendi.

Kadroya geçme ümidiyle istifa dilekçelerini yazan işçilere SGK tarafından Ordu Büyükşehir Belediyesi’nde kontratlı işçi olarak atandıkları iletisi geldi. Bunun üzerine memur statüsünde takıma geçecek olan 214 işçi ailelerine takıma geçtiklerine dair müjde verdi. Akşam saatlerine gelindiğinde ise SGK’dan çalışanlara gelen yeni bildiride mukavelelerinin iptal edildiği bilgisi verildi.

Siyasal baskılar sebebiyle alındığı tez edilen bu iptal kararının akabinde yalnızca 1 gün kontratlı olarak çalışan 214 personel kendilerine verilen hakkın geri alınmasına reaksiyon gösterdi.

SGK tarafından kontratlarının iptal edildiğini öğrenen çalışanlar, 18 Ocak gecesi Ordu Büyükşehir Belediyesi binası önünde toplanarak Belediye Lideri Hilmi Güler ile görüşme talebinde bulundu. Uzun süren bekleyişin akabinde Güler ile görüşemeyen emekçileri, belediye yetkilileri konferans salonuna çağırarak burada açıklama yaptı.

Verilmiş haklarının ellerinden alındığını söyleyen çalışanlarla Belediye Genel Sekreteri Sait İnan ortasında vakit zaman gerginlik yaşandı.

Birgün’den Onur Durmuş’un haberine göre; Torpil ve kayırmacılık yapılacağına dair telaşlarından bahseden emekçiler Sait İnan’a “Bu iptal kararını hangi siyasal baskı ile aldınız” diye sordu.

Atamalarda telâşlı davrandıklarını söyleyen İnan’ın “Artık bu işin dönüşü yok. En berbat kura çekeriz” demesi üzerinde çalışanlar duruma reaksiyon gösterdi. Bir bayan emekçinin İnan’a “Sizin kendi çocuğunuz bu türlü bir mağduriyet yaşasa üzülmez miydiniz?” demesi üzerine İnan, “Duygusal davranmanın manası yok” karşılığını verdi. Emekçilerin itirazlarının akabinde toplantı süratli bir halde bitirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir