‘Ocak ayında 31 kadın cinayeti işlendi’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2023 yılı ocak ayı raporunu yayınladı.

“TÜM SİSTEMLERİN HAREKETE GEÇİRİLMESİ İÇİN UĞRAŞA DEVAM EDECEĞİZ”

Raporda, şu bilgilere yer verildi:

* “Türkiye’de bayan cinayetlerini durdurma gayreti 13 yıldır devam ediyor. Platform olarak, muhtaçlığı tespit ettiğimiz 2010 yılından itibaren bayan cinayeti datalarını kamuoyuna açıklıyoruz. İçişleri Bakanlığı ise kaç kadının, neden, nasıl, kim tarafından öldürüldüğünü açıklamak yerine, bayan cinayeti bilgilerinin yanlış hazırlandığını söyleyerek gerçekleri çarpıtıyor. Bayan cinayeti ve kuşkulu bayan vefatları gerçekliğini açıklamakla birlikte, bayan cinayetlerini durdurmak için somut tahlil tekliflerinin hayata geçirilmesi de devletin misyonudur. Bu vazifenin yerine getirilmesi için de ilgili tüm bakanlıkların, tüm düzeneklerin harekete geçirilmesi için gayrete devam edeceğiz.

“25 BAYAN KUŞKULU BİR HALDE MEYYİT BULUNMUŞTUR”

* Bu ay 31 bayan cinayeti işlenmiş, 25 bayan kuşkulu bir biçimde meyyit bulunmuştur. Öldürülen 31 bayandan 12’si boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, alakayı reddetmek üzere kendi hayatına dair karar almak istemesi mazereti ile, 1’i ekonomik mazeret ile, 1’i bakım altında olduğu için, 2’si anneleri boşanmak istediği için intikam alma mazereti ile, 1’i nefret mazereti ile öldürüldü. 14’ünün ise hangi mazeretle öldürüldüğü tespit edilemedi.

* 14 bayanın hangi mazeretle öldürüldüğünün tespit edilememesi, bayana yönelik şiddetin ve bayan cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Bayanların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp kuşkulu, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici önlemler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor.

“KADINLARIN YÜZDE 35’İ EVLİ OLDUĞU ERKEK TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ”

* Ocak ayında öldürülen 31 bayanın 11’i evli olduğu erkek, 4’ü birlikte olduğu erkek, 2’si evvelce birlikte olduğu erkek, 3’ü akrabası, 1’i kardeşi, 2’si babası, 3’ü oğlu, 1’i tanımadığı biri, 3’ü tanıdığı bireyler tarafından öldürülmüştür. 1 bayan cinayetinde failin yakınlığı belirlenememiştir. Bu ay bayanların yüzde 35’i evli olduğu erkek tarafından öldürüldü.

“BU AY ÖLDÜRÜLEN BAYANLARIN YÜZDE 65’İ KONUTLARINDA ÖLDÜRÜLDÜ”

*Kadınların 20’si meskeninde, 6’sı sokakta, 1’i arazide, 1’i çocuğunun okulunda, 2’si meskenin eklentilerinde öldürülmüştür. 1 bayanın nerede öldürüldüğü tespit edilememiştir. Bu ay öldürülen bayanların yüzde 65’i meskenlerinde öldürüldü.

“KADINLARIN YÜZDE 42’Sİ ATEŞLİ SİLAHLA ÖLDÜRÜLDÜ”

*Bu ay öldürülen bayanların 13’ü ateşli silahlarla, 10’u kesici aletlerle, 3’ü boğularak, 2’si darp edilerek, 2’si yakılarak, 1’i kimyasal unsur ile öldürüldü. Bu ay öldürülen bayanların yüzde 42’si ateşli silahla öldürüldü.

“KADINLARIN ÇALIŞMA DURUMLARINI TESPİT ETMEK ÇOK ZOR”

* Bayanların çalışma durumlarını tespit etmek ise çok sıkıntı. Değerli olan bu datanın de basın mensupları tarafından dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz. Çalışma hayatına alınmayan ya da istihdamdan uzaklaştırılan bayanlar toplumda oluşan toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılık, şiddet ve bayan cinayetleri tehlikelerine karşı daha korunmasız hale gelmektedir. Bu ay ulaşılabilen dataya nazaran öldürülen bayanların 8’inin bir işyerinde çalıştığı, 2’sinin çalışmadığı bilinmektedir. 21 bayanın çalışma durumu ise bilinememektedir.” ANKA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir