Norveç Varlık Fonu’nun Türkiye’deki şirketlere yatırımı: 1.2 milyar dolar

Dünyanın en büyük varlık fonu olan Norveç Varlık Fonu’nu yöneten Norges Bank’ın bilgilerine nazaran fon, 2022 yılı sonu prestijiyle Türkiye’deki kimi şirketlerin pay senetlerine 1 milyar 217 milyon 31 bin dolar yatırdı. Fon, varlığının bir kısmını geçen yıl çeşitli alanlarda faaliyet gösteren farklı ölçekteki 38 şirketin paylarının satın alınmasında kullandı.

Fonun portföyündeki Türk şirketleri

Norveç Varlık Fonu’nun kelam konusu Türk şirketlerinin paylarına yaptığı toplam yatırım 1 milyar 217 milyon 31 bin doları bulurken, fonun portföyünde Aksa Güç Üretim AŞ, Enerjisa Güç AŞ, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR), Galata Wind Güç AŞ ve Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (Tüpraş) payları de yer aldı. Fonun bu 5 güç şirketindeki iştirak pay pahası yaklaşık 161 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

En büyük yatırım Tüpraş’a

Norveç Varlık Fonu’nun, Türkiye’deki yatırımlarından en büyük hissesi Tüpraş aldı. Tüpraş’ın yüzde 1,55 payına sahip olan fonun, kelam konusu şirketteki toplam yatırımı yaklaşık 121 milyon dolara ulaştı. Fon tarafından Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları AŞ paylarına 90 milyon 67 bin dolar, Birleşik Mağazalar AŞ (BİM) paylarına yaklaşık 79 milyon 500 bin dolar, Koç Holding paylarına 78 milyon 777 bin dolar, Türk Hava Yolları (THY) paylarına 71 milyon 517 bin dolar ve Türk Traktör ve Ziraat Makineleri AŞ paylarına yaklaşık 64 milyon dolar yatırıldı.

En büyük pay hissesi Türk Traktör ve Ziraat Makineleri AŞ’de Fonun Türkiye portföyündeki en büyük pay hissesi ise yüzde 3,38’ine ortak olduğu Türk Traktör ve Ziraat Makineleri AŞ’de bulunuyor. Bu şirketi, yüzde 2,98’lik hisseyle MLP Sıhhat Hizmetleri AŞ izliyor. Kelam konusu şirketin pay senetlerine bağlanan toplam yatırım ölçüsü yaklaşık 30 milyon doları buldu.

Fonun Türkiye’deki şirketlere ilgisi

Türkiye’de 2001’den bu yana küçük yatırımlar yapan Norveç Varlık Fonu, 2008’den itibaren Türk şirketlerinin pay senetlerine yaptığı yatırımları artırdı. Fon, Türkiye’de ilaç endüstrisi, bankacılık, besin, irtibat hizmetleri, ulaşım ve beyaz eşya kesimlerinde faaliyet gösteren büyük şirketlerin paylarıyla de ilgileniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir