Milli savaş uçağı için ilk parça hazır

Milli muharip uçak için ilk parça üretildi. Milli savaş uçağının temelini oluşturacak Türkiye’nin ilk yerli jeti Hürjet’in uçuş tarihi ise 18 mart 2023 olarak açıklandı.

TUSAŞ Genel Müdür Yardımcısı Fahrettin Öztürk, Türkiye’nin milli uçak projeleri ile ilgili son bilgileri paylaştı. Buna göre Türkiye’nin ilk yerli jeti olan Hürjet’in üretim çalışmaları devam ediyor. Prototipler üretildikten sonra seri üretim başlayacak ve Türkiye’nin ilk yerli jeti 18 Mart 2023’te ilk kez havalanacak. 2025 yılında ise Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girmesi hedefleniyor.

“HÜRJET KALFALIK, MMU USTALIK ESERİMİZ OLACAK”

Hürjet’te kazanılan tecrübe milli muharip uçak projesine aktarılacak. İki projede de aynı ekibin yer alması üretim sürecini hızlandıracak. TUSAŞ Genel Müdürü Fahrettin Öztürk, “Hürjet kalfalık, milli muharip uçak ustalık eserimiz olacak” ifadelerini kullandı.

YERLİ MOTOR 2030’DA HAZIR

18 Mart 2023’te ilk kez hangardan çıkacak olan ilk milli savaş uçağı için yerli motor çalışmaları da devam ediyor. Milli muharip uçağın envantere girmeye başlayacağı 2029-2030 döneminde yerli motor da hazır olacak.

MİLLİ SAVAŞ UÇAĞI İÇİN “ANA TAŞIYICI PARÇA” ÜRETİLDİ

Konuyla ilgili bir açıklama da TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil’den geldi. Kotil, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile milli muhari uçak için ilk parça üretiminin gerçekleştirildiğini duyurdu. Böylece milli savaş uçağı için üretilen ilk parça, “ön orta gövdede aviyonik bölme ile yan silah bölmesini ayıran ana taşıyıcı” olmuş oldu.

Geçtiğimiz aylarda toplam 20 bin parçadan oluşan milli muharip uçak için yerli savunma sanayiinde büyük bir görev dağılımı yapılmış, her firma milli savaş uçağı için üzerine düşen parçayı üretmeye başlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir