Microsoft metaverse hedeflerini belirlemiş durumda

Nadella bir metaverse tanımı konusunda tam olarak net konuşmadı. CEO, Halo, Minecraft ve hatta Flight Simulator gibi oyunların daha basit “2D” metaverseler olduğuna inanıyor. Ancak durum bundan ibaret değil. Yalnızca çok oyunculu bir alana sahip olmak, özellikle Halo gibi maç odaklı oyunlarda bir metaverse anlamına gelmiyor.

Microsoft daha önce de HoloLens’teki Minecraft ve feshedilmiş Minecraft Earth gibi metaverse benzeri projelerle uğraşmıştı. Yazılımın yaratıcısı, bu yazılımdan öğrenilenleri, şirketin en iyi bilinen bayiliklerinden hiçbirine benzemese bile, paylaşılan bir sanal ortama kolayca çevirebileceklerini duyurdu.

Microsoft metaverse dünyasını ofis yaşamına da entegre etmeye başlayacak. Corona virüsü salgınıyla beraber zaten uzaktan çalışma sistemi dünyanın her yerinde geçerli durumda. En büyük şirketlerden biri olan Microsoft da bu yolda adımlarını atacak. Metaverse şimdilik uzmanlar tarafından hem olumlu hem de olumsuz eleştiriler alıyor. Bundan sonrasını görmek zor ancak şimdilik hayatlarımıza entegre olacağı belli diyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir