Meteoroloji’den birçok ile sağanak ve sel uyarısı

Meteoroloji İstanbul, Bursa, Edirne dahil birçok vilayet için yağış ihtarında bulundu. Kocaeli etrafı, Sakarya, Trabzon, Rize ve Artvin için sel uyarısı yapıldı. Birtakım yerlerde metrekareye 110 kilograma kadar yağış düşeceği belirtildi. İşte vilayet il hava durumu kestirimleri…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yeni hava durumu varsayımlarını toplumsal medyadan duyurdu. Yedi günlük iddiaları içeren haritayla birlikte yapılan açıklamada, “(4-10 Eylül 2022) Ülkemiz genelinde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, Pazartesi gününden itibaren azalarak mevsim normalleri civarına düşeceği iddia ediliyor” denildi.

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran Marmara’nın doğusu, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ve Ardahan etrafları ile bu akşam saatlerinde Edirne, Tekirdağ ve Balıkesir etraflarının mahallî sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, öbür yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların; Batı ve Doğu Karadeniz kıyıları, Kocaeli etrafları ile Sakarya’nın kuzey ilçelerinde kuvvetli, Trabzon’un doğu ilçeleri, Rize ve Artvin kıyılarında çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

Rüzgarın ekseriyetle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile güneydoğu bölümlerde güneyli istikametlerden hafif, orta sıra orta kuvvette eseceği iddia ediliyor.

Kuvvetli yağışlara dikkat!

Yağışların; Batı ve Doğu Karadeniz kıyıları, Kocaeli etrafları ile Sakarya’nın kuzey ilçelerinde kuvvetli (25-60 kg/m²), Trabzon’un doğu ilçeleri, Rize ve Artvin kıyılarında çok kuvvetli ve şiddetli (60-110 kg/m²) olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, heyelan, lokal dolu yağışı, kısa vadeli fırtına ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

Yağış beklenen iller

BURSA 20°C, 30°C

Parçalı, yer yer çok bulutlu, yarın (Pazar) öğlen saatlerinden sonra mahallî sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

EDİRNE 20°C, 31°C

Parçalı, yer yer çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde mahallî sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

İSTANBUL 22°C, 28°C

Parçalı, yer yer çok bulutlu, yarın (Pazar) sabah saatlerinden sonra lokal sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

KOCAELİ 20°C, 32°C

Parçalı, yer yer çok bulutlu, yarın (Pazar) sabah saatlerinden itibaren lokal sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların, lokal kuvvetli olması bekleniyor.

BOLU 16°C, 24°C

Parçalı, yer yer çok bulutlu, bu akşam ve yarın (Pazar) sabah saatlerinden sonra mahallî sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

DÜZCE 21°C, 28°C

Parçalı, yer yer çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların, yarın (Pazar) sabah saatlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

KASTAMONU 16°C, 27°C

Parçalı, yer yer çok bulutlu, aralıklı ve mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların, yarın (Pazar) sabah saatlerinde kıyılarda kuvvetli olması bekleniyor.

SİNOP 25°C, 29°C

Parçalı, yer yer çok bulutlu, yarın (Pazar) öğlen saatlerinden sonra mahallî sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ARTVİN 20°C, 26°C

Parçalı, yer yer çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların, kıyı kesitlerinde çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

SAMSUN 23°C, 29°C

Parçalı, yer yer çok bulutlu, bu akşam saatlerinde doğu ilçeleri ile yarın (Pazar) öğlen saatlerinden sonra vilayet geneli mahallî sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

TRABZON 26°C, 28°C

Parçalı, yer yer çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların, kuvvetli, doğu içlerinde çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir