Meta, metaverse girişimleri için kesenin ağzını açmış: 15 milyar dolardan fazla harcadı

Meta, metaverse dünyayı inşa etmeye çalışırken 15 milyar dolardan fazla harcama yaptı, lakin şirket, bu harcamaların nereye yapıldığını açıklamıyor. Meta’nın bu tavrı analistlerin de dikkatini çekiyor.

Meta, geçen yılın başından bu yana Reality Labs metaverse teşebbüsüne 15 milyar dolardan fazla harcadı, lakin şimdiye kadar şirket, paranın tam olarak ne için harcandığını paylaşmadı.

Wedbush Securities teknoloji analisti Dan Ives, “Sorun şu ki parayı harcıyorlar, lakin yatırımcılarla şeffaf değiller. Bu, Zuckerberg ve grubu için riskli bir iş olmaya devam ediyor zira şimdilik, ana işlerinde fırtınalar yaşamaya devam ederken geleceğe para yatırıyorlar” dedi.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, geçtiğimiz günlerde metaverse için yeni avatarını tanıttı.

Meta, geçen yıl Reality Labs için finansal bilgileri açıklamaya başladığında, 10 milyar dolardan fazla harcadığını söylemişti. Şimdiye kadar, şirket 2022’nin birinci altı ayı için 5 milyar dolardan fazla ziyan bildirdi.

Meta, bu mevzuda rastgele bir yorum yapmaktan kaçınırken, şirket sözcüsü de Meta’nın Reality Labs segmenti için finansal detayların açıklanmadığını söyledi.

Ives, Meta’nın şu ana kadar metaverse teşebbüsü için harcadığı para ölçüsünün, tasa verici olduğunu belirtti.

Zuckerberg’in metaverse’e eğilmesi, daha evvel de şirket çalışanlarının yansısını görmüştü.

Benchmark’ta bir analist olan Mark Zgutowicz de Meta’nın harcamalarındaki şeffaflık eksikliğine dikkat çekerken, yatırımın riskli olduğunu vurguladı.

Tigress Financial Partners’ta teknoloji analisti olan Ivan Feinseth ise Mark Zuckerberg’in uzun vadeli vizyonuna ve metaverse vaadine inandığını söyledi: “Facebook Instagram’ı birinci satın aldığında beşerler ona güldü ve mecnun olduğunu söylediler. ‘Bu adam tüm bu parayı çöpe atacak’ dediler ve Instagram şimdiye kadarki en uygun satın almalardan biri oldu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir