Leblebi gibi sarımsak yiyen çocuğun babası: Cebinde sarımsaksız gezmez, diğer çocuklar babalarından çikolata ister, benim oğlum sarımsak istiyor!

Kastamonu’nun Çatalzeytin ilçesinde yaşayan

, 3 yaşında başladığı sarımsak yeme alışkanlığını 6 yıldır bırakamıyor. Her gün en az 5 diş Taşköprü sarımsağı tüketen Muhammed Mücteba’yı görenler şaşkınlığını gizleyemiyor.

Kastamonu’nun Çatalzeytin ilçesinde yaşayan 9 yaşındaki Muhammed Mücteba Köylü, her gün en az 5 diş Taşköprü sarımsağı tüketiyor. 3 yaşından beri sarımsakları leblebi yer üzere yiyen Muhammed Mücteba, okula, tatile, arkadaşları ile oynamaya giderken bile yanında Taşköprü sarımsağını taşıyor. 3 yaşından beri her gün sarımsak yiyen Muhammed Mücteba’yı görenler şaşkınlığını gizleyemiyor. 6 yıldır sarımsak tüketen Muhammed Mücteba, sarımsak bulamadığı vakit da ağlıyor. Her gün sarımsak yiyen Muhammed Mücteba’nın alışkanlığından vaz geçemediğini belirten ailesi, Muhammed’in 9 yaşına kadar da hiçbir sıhhat sorunu yaşamadığını söyledi.

“3 yaşımdan beri yiyorum”

3 yaşından itibaren her gün sarımsak yediğini söyleyen Muhammed Mücteba Köylü, “Ben, 3 yaşımdan beri sarımsak yiyorum. Şu anda 9 yaşındayım. Tam 6 yıldır sarımsak yiyorum. Sarımsak yemeyi seviyorum. Her gün sarımsak yiyorum. Sarımsak yemediğim gün olmuyor. Sarımsağı seviyorum. Temel Reis ıspanak yiyerek güçlü oluyor bende sarımsak yiyorum ve güçlü oluyorum” dedi.

“Sarımsağı birinci gördüğümde yemek istedim, bir daha da bırakamadım”

Sarımsak gördüğünde dayanamadığını belirten Muhammed, “İlk yedikten sonra bir daha sarımsak yemeyi bırakamadım. Artık daima her gün sarımsak yiyorum. Sarımsak yedikten sonrada hiç hasta olmadım. Benim okulda bir tane kız arkadaşım var. O da sarımsak yemesini seviyor ancak benim kadar fazla yiyemiyor. O 4-5 diş sarımsak yerken ben ise günde 6-7 diş sarımsak yiyorum. Okulda yanımda sıra arkadaşım vardı. Ona sarımsak yemesini tavsiye ettim. Sonra yanımda getirdiğim sarımsaklar verdim o da yedi. Acı olduğunu düşünerek bir daha sarımsak yemedi” diye konuştu.

“Her gittiğim yere sarımsak götürüyorum”

Gittiği her yere sarımsak götürdüğünü söz eden Muhammed Mücteba, “Bazen babam Kastamonu’ya gidiyor. Ben de babam ile giderken yanıma sarımsak almayı bazen unutuyorum. Sonra sarımsak görünce babama ‘sarımsak alır mısın’ diyorum. Babam da bazen almıyor, ben de ona darılıyorum. Ben darılınca bana kıyamıyor ve sarımsak alıyor” formunda konuştu.

“Diğer çocuklar babalarından çikolata şeker ister, benim oğlum benden sarımsak istiyor”

Muhammed Mücteba’nın 3 yaşından bu tarafa sarımsak tükettiğini belirten Nurettin Köylü ise, “Sürekli çarşıdan gelirken beni arayarak, ‘baba bana gelirken sarımsak getir’ diyor, benden sarımsak istiyor. Öbür çocuklar babalarından şeker, çikolata üzere şeyler isterken benim oğlum ise daima sarımsak istiyor. Sarımsak almadığım vakit da ağladığını, huzursuzluk çıkarttığını gördüm. Muhammed Mücteba’nın bu yaşına kadar sarımsak yediğine şahit oldum ve bu safhada da Muhammed’in hiç hasta olmadığını fark ettik. Hasta oldu ise de bu hastalığını çok hafif atlattığını görünce Taşköprü sarımsağının bir nevi antibiyotik olduğunu düşünmeye başladım. Öbür ailelere de çocuklarına da örnek olacağını düşünüyorum. İnşallah öteki çocuklarımız da Muhammed Mücteba kadar çok derecede yemese de günde en azından 1 diş sarımsak yiyerek her türlü hastalıktan kurtulur. Sarımsak yiyelim, hastalıklardan korunalım ve kurtulalım” halinde konuştu.

“Cebinde sarımsaksız gezmez”

Muhammed Mücteba’nın cebinde sarımsak olmadan meskenden çıkmadığını söz eden Köylü, “Hiçbir vakit konutumuzda sarımsak olmadan Muhammed Mücteba’yı durduramadık. Kesinlikle konutta sarımsağımız olacak. Muhammed Mücteba, sarımsağına da o kadar değer gösteriyor ki çarşıya giderken cebine kesinlikle sarımsağını alır. Çatalzeytin’den diğer bir ile yahut Kastamonu’ya gittiğimiz vakit Hiçbir vakit sarımsaklarını cebinden eksik etmez. Hatta okula giderken de sarımsak götürdüğünü gören öğretmeni eşimi arayarak, Muhammed Mücteba’nın sınıfta sarımsak yediğini ve sınıfın sarımsak koktuğunu söylemiş” tabirlerini kullandı. (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir