Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ilk defa kızıyla görüntülendi

Kuzey Kore haber ajansı KCNA, denemeye ait yayımladığı haberde, Kim ile ismi açıklanmayan çocuğun, başşehir Pyongyang’daki havaalanında kurulan füze platformu etrafında görüldüğü fotoğraflara yer verdi.

“Hwasong-17” füzesinin fırlatışını gösteren fotoğraflarda Kim’in, elinden tuttuğu 12-13 yaşlarındaki beyaz montlu bir kız çocuğu ile tekerlekli füze platformunun önünde yürüdüğü, piste taşınırken izlediği, dikey pozisyona getirildikten sonra pistte dolaştığı görülüyor.

Kim’i, fırlatışı gözetleme kulesinden izlerken gösteren başka bir fotoğrafta da beyaz montlu çocuk Kim’in yanında yer alıyor.

KCNA’nın haberinde ismi belirtilmeyen çocuk, birinci defa kameraların karşısına çıktı. ABD’li basketbolcu Dennis Rodman, 2013 yılında ülkeye yaptığı ziyaretin akabinde İngiliz Guardian gazetesiyle yaptığı söyleşi de Kim ile eşi Ri Sol Ju’nun “Ju Ae” isminde bir bebeği olduğu bilgisini paylaşmıştı.

Kuzey Kore devlet medyası, Kim ile Ri’nin evliliğini Temmuz 2012’de kamuoyuna duyurmuştu. Güney Kore istihbaratı, evlilik merasiminin aslında üç yıl evvel yapıldığını lakin açıklanmadığını ülke makamlarıyla paylaşmıştı.

Kim’in eşi Ri, 2018 yılından sonra devlet medyasında “saygıdeğer first lady” unvanı ile anılmaya başlanmıştı. Ri’nin 2012’de gebe olduğu sav edilmişti.

Kuzey Kore’nin kıtalararası füze denemesi

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, dün yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin doğu tarafına lokal saatle 10.18’de kıtalararası balistik füze fırlattığını duyurmuştu.

Japonya Savunma Bakanlığı da mahallî saatle 11.23’te, füzenin Japon ulusal münhasır bölgesi içine düştüğünün iddia edildiğini açıklamıştı.

Havada 69 dakika kalan füzenin 6 bin kilometre irtifaya çıkarak, yaklaşık 1000 kilometre menzile ulaştığı kaydedilmişti.

ABD, Japonya ve Güney Kore, fırlatışın akabinde Tayland’da düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Doruğu’nda acil toplantı düzenlemişti. ABD Lider Yardımcısı Kamala Harris’in davetiyle yapılan toplantıya Japonya Başbakanı Kişida Fumio ve Güney Kore Başbakanı Han Duck Soo’nun yanı sıra Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda başbakanları da katılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir