Kraliçe’nin cenaze törenine saatler kaldı… Hangi ülkeler katılıyor?

Tüm dünyanın gözü kulağı 8 Eylül’de hayatını kaybeden İngiltere’de tahtın 70 yıllık hükümdarı Kraliçe 2. Elizabeth’in bugün düzenlenecek cenazesine çevrilirken, dünyanın dört bir yanından kraliyet aileleri ve devlet önderleri Londra’ya ulaştı. Cenazeye hangi ülkelerin katılacağı da netleşmeye başladı.

96 yaşında hayatını kaybeden İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in cenaze merasimi bugün düzenlenecek. Dünyanın dört bir yanından önderlerin birçoğu ise Londra’ya ulaştı. Daha evvel protokol kriziyle gündem olan cenaze merasimine hangi ülkelerin katılacağı da başkanların Londra’ya gelmesiyle şekillendi.

İngiltere’de eski Başbakan Winston Churchill’in cenazesinden bu yana düzenlenecek en kalabalık merasimde birçok Kraliyet ailesi ve devlet lideri da bir ortaya gelecek. Şu ana kadar yaklaşık 500 devlet lideri ve farklı ülkelerin kraliyet ailesi mensuplarına davetiyeler gönderildiği açıklandı.

Törene Kraliçe’nin hükümdarlığı boyunca sembolik de olsa liderliğini yaptığı İngiliz Milletler Topluluğu üyesi ülkeler Avustralya, Yeni Zelanda, Bangladeş ve Hindistan iştirak sağlayacak. Dört ülkenin başkanları de Londra’ya hafta sonu ulaştı.

ABD Lideri Joe Biden ve eşi Jill Biden

DÜN DE MACRON GELDİ

ABD Lideri Joe Biden ve eşi Jill Biden da Başkanlık uçakları ile Cumartesi akşamı Londra’ya ulaştı. İrlanda Cumhurbaşkanı Michael Higgins, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da merasim için Londra’ya ulaşan önderler ortasında.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve eşi Brigitte Macron

Çin Devlet Lideri Şi Cinping de merasime çağrılan isimler ortasında. Son olarak Şangay Beşlisi Zirvesi’nde Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile yaptığı görüşmeyle gündem olan Cinping’in davet edilmesi muhalefette reaksiyon yol açtı. Bunun üzerine Çin, Devlet Lideri Yardımcısı Wang Qishan’ın cenazeye katılacağını duyurdu.

SUUDİ ARABİSTAN DAVETİ KRİZ ÇIKARDI

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’a da davetiye gönderildi. Bu davet, Türkiye’de öldürülen Cemal Kaşıkçı davası sonrası insan hakları örgütlerinin yansısını çekerken, merasime Veliaht Prens’in katılmayacağı, Riyad’ı Prens Faysal’ın cenazede temsil edeceği belirtiliyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da dün Londra’ya ulaştı

Türkiye’den de iştirak sağlayacak isim olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün Londra’ya ulaştı.

UKRAYNA FIRST LADY’Sİ DE KATILACAK

İran’dan ise Londra’daki büyükelçilikte misyonlu diplomatlar seviyesinde iştirak sağlanacak.
Törene davet edilen fakat ülkesindeki savaş nedeniyle yalnızca Kiev’deki İngiltere Büyükelçiliği’nde bir taziye defteri imzalayan Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy’yi de merasimde eşi temsil edecek. Londra’ya ulaşan Olena Zelenska, Galler Prensesi Kate ile hafta sonu bir ortaya geldi.

Londra’ya ulaşan Olena Zelenska cenaze merasiminde Ukrayna’yı temsil edecek

Ürdün Hükümdarı II. Abdullah ve Kraliçe Rania da pazar akşamı Londra’ya geldi. Japonya İmparatoru Naruhito ve İmparatoriçe Masako Londra’ya tarifeli bir uçakla gelerek tüm dünyada gündem oldu. 2020’de kuzeni Qaboos bin Said’in yerine geçen Bahreyn Hükümdarı Hamad bin Isa Al Khalifa ve Umman Sultanı Haitham bin Tarik da Pazar günü Londra’ya geldi. Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) Pir Muhammed bin Rashid Al Maktoum eşiyle cenazeye katılacak.

DAVET EDİLMEDİLER

Suriye, Venezuela ve Afganistan’dan ise hiçbir siyasi davetli listesine alınmadı. Rusya, Belarus ve Myanmar’dan da başkanlar yahut rastgele bir temsilci davet edilmedi. Kuzey Kore ve Nicaragua’ya da yalnızca büyükelçilerini göndermeleri için davetiye gönderildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir