KKM adımı pozitif karşılandı

Kur Muhafazalı Mevduat’a (KKM) ait hafta sonu gelen ve KKM’nin azaltılmasını amaçlayan bildirim sonrası uzmanlar, kararı olumlu karşıladı. Haftanın birinci süreç gününde borsa güne düşüşle başlasa da gün içinde yüzde 4’e yaklaşan yükseliş kaydedildi. BIST100 günü yüzde 3.77 yükselişle 7.796 puandan tamamlarken; bankacılık endeksinde açılışta yüzde 4’e varan düşüş, gün içinde yerini müspet seyre bıraktı. /TL’de ise 27.16 ile yatay seyir izlendi.

TL MEVDUATTA KADEMELİ YÜKSELİŞ

Rota Portföy Yatırım Danışmanlığı ve Dağıtım Kanalı Kısmı Yöneticisi Kerem Aksoy, KKM’de vadesi gelen hesapların TL’ye dönüştürülmesi için Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Menkul Değer Tesisi Hakkında Bildirimde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’e ait yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Kısa vadede TL mevduat faizlerinde kademeli yükselişler göreceğimizi düşünüyoruz. TL kredi faizlerinde bilhassa ticari kredi tavan faiz katsayısının nerede oluşacağı değer arz ediyor. Kredi fiyatlamalarında en az mevduat tarafındaki artış kadar bir artışın yansıtılıp yansıtılmayacağı kritik bahis olacak. talebinde de artış görebiliriz.” Siyaset faizinde yüzde 19-20 aralığını işaret eden Aksoy, “Ekim ve kasıma kadar sürebilecek bir faiz artırım süreci sonrasında, TCMB’nin artırımları durduracağını, 2024’ün ikinci yarısında enflasyondaki süratli düşüş beklentisini gerçekleştirebilmek maksadıyla tekrar faiz artırımlarına gidebileceğini öngörüyoruz. Orta ve uzun vadede atılan olağanlaşma adımları borsa için olumsuz değil; bankacılık, besin perakendesi, ulaştırma ve holdingler öne çıkan sektörler” dedi.

KKM’DEN ÇIKIŞTA ŞEFFAFLIK VURGUSU

Prof. Dr. Burak Arzova ise “KKM den çıkış isteği yanlışsız lakin öngörebilirlik ve şeffaflık probleminin hala devam ettiğini görmek üzücü. KKM’de parasını tutanların temel motivasyonu dolar ya da ’daki artışa karşı servetini korumak. O nedenle faiz ne olursa olsun vatandaşı motive etmeyebilir. Dolara ya da Euro’ya yöneliş dolar/TL ve Euro/TL kurlarını üst gerçek taşır. TL dönüşlerde bir kesim parasını Borsa Istanbul’da yatırıma dönüştürmek isteyebilir. Makul paylar öncülüğünde endeks üst gerçek gidebilir. Lakin dikkatli olmakta yarar var” değerlendirmesini yaptı.

‘NET BİR SADELEŞME ADIMI GÖRDÜK’

A1 Capital Araştırma Genel Müdür Yardımcısı Baki Atılal ise şu değerlendirmeyi yaptı: “Ekonomide net bir ‘sadeleşme’ adımı gördük. Artık TL mevduata dönüşüm amacı var; mevduat faizleri önemli oranda artabilir. TL dönüşümlü KKM faizlerinin düşmesi beklenebilir. Bankalar doğal olarak uzun vadeli tahvillere yönelecektir. Bu durumda tahvil faizlerinin gerilediğini göreceğiz. Kur tarafında ise bariz bir yükseliş olmayacaktır. Sabit getiri isteyen KKM yatırımcısının ise borsaya gelme ihtimali çok düşük. Genel olarak siyaset yanlışsız yürütülürse, enflasyon ve enflasyon beklentilerinde gerileme faizlerde de gerilemeyi beraberinde getirecektir. Atılan adımların mevduat faizlerini yükseltecek olmasını birlikte değerlendirdiğimizde, önden yüklemeli algısı oluşabilir. Bu hafta TCMB’den 100 baz puanlık artış beklentisi içindeyiz. Borsanın pazartesi günü bankacılık yüklü negatif açılması beklenen gelişmeydi. Endeks 7.400 düzeyin altına sarkma göstermedi ki bu da piyasanın gücünü gösteriyor.”

‘KAMU MALİYESİ İÇİN OLUMLU’

TCMB’nin KKM hesaplarına yönelik yeni adımları Resmi Gazete’de yayımlanırken; kurumdan yapılan açıklamada ise “TL vadeli mevduat desteklenerek makro finansal istikrarın güçlendirilmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır” denildi. Ekonomist Dr. Tolga Dağlaroğlu, kararın kamu maliyesi açısından son derece olumlu olduğunu tabir ederek, “Buradaki yükümlülük, iktisatta şartlı yükümlülük dediğimiz yükümlülüktü. Yani kamu borcuna dönüşme riski vardı, bu açıdan kıymetli. Para siyasetinin ana eksenine faiz oranlarının gelmesi gerekiyor. 2018’den itibaren alınan mikro ve makro kararların kaldırılması gerekiyor. KKM’den çıkacak para şayet dövize yönlenirse, TCMB’nin rezervleri düşünüldüğünde bilhassa bankacılık kesimi açısından döviz mevduatların vadesi kısa vadeli olduğu için burada bir döviz likiditesinde badire çıkabilir. Altına yönelmesi durumunda cari süreçler açığını artıracak tarafta tesir yapacaktır. Bu adımın başta mevduat faizleri olmak üzere kredi faizlerinde de artışa neden olması beklenebilir” dedi.

– 11 Ağustos haftasında KKM’nin büyüklüğü 3.35 trilyon lira

– KKM’nin dolar cinsinden karşılığı 124.3 milyar dolar

– 11 Ağustos haftasında döviz mevduatları 172.2 milyar dolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir