İzmir’de metro seferberliği

İZMİR (İGFA) – İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in akıllı ve sürdürülebilir ulaşım gayesi doğrultusunda İzmir, 2022 yılını kent ulaşımının geleceğine taraf verecek yatırımlarla geride bırakıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi 2022’de kent ulaşımını daha akıllı ve konforlu bir yapıya kavuşturmak için raylı sistemden İZDENİZ’e, ESHOT’tan akıllı toplu ulaşım sistemlerine kadar kıymetli yatırımlara imza attı. 1 milyar Euro’yu aşkın maliyetiyle İzmir tarihinin en büyük yatırımı Buca Metrosu’nun inşaat çalışmaları başlatıldı. Narlıdere Metrosu ve Çiğli Tramvayı’nın hizmete girmesi için ise gün sayılıyor.

Buca-Üçyol Metro Hattı’nda birinci kazık çakıldı. Birinci etapta her biri 36 metre uzunluğunda 340 kolon monte edilecek Buca Metrosu’nda, Mart 2023 itibariyle de üç tünel açma makinesi tıpkı anda çalışarak birinci istasyonun bulunacağı yere inilmesi planlanıyor. Projenin 4 yılda tamamlanması planlanıyor.

Yüzde 93’ü tamamlanan Narlıdere-Fahrettin Altay Metro Hattı’nda deneme seferlerinin 30 Mart 2023’te başlaması öngörülüyor. Yeni sınırın, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümü gururuna 30 Ağustos 2023’te hizmete açılması hedefleniyor. Yaklaşık 7,2 kilometre uzunluğundaki Fahrettin Altay-Narlıdere Kaymakamlık ortası hatta yedi adet istasyon yer alacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu sinirle birlikte hafif raylı sistem ağındaki istasyon sayısını 24’e, raylı sistemin uzunluğunu da 186,5 kilometreye ulaştırmış olacak. Çalışmaların tamamlanmasıyla, Bornova EVKA-3’ten metroya binenler, Narlıdere Kaymakamlığı’na kadar aktarmasız gidebilecek.

Çiğli Tramvayı’nda da çalışmaların yaklaşık yüzde 90’ı tamamlandı. Güç verilmeye başlanan hatta insansız deneme seferleri 30 Aralık itibariyle başlıyor. Sınırın Mart 2023’te işletmeye alınması planlanıyor. Çiğli trafiğini değerli ölçüde rahatlatacak, bölgedeki hastane, üniversite ve endüstriye ulaşımı kolaylaştıracak yatırımın maliyeti ise 2 milyar lirayı buldu. 11 kilometrelik sınır 14 istasyondan oluşacak.

Kenti demir ağlarla örerek toplu ulaşımdaki raylı sistemleri yaygınlaştıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karabağlar-Gaziemir Metrosu için çalışmaları başlattı. Kentteki tüm raylı sistem ulaşımlarıyla paralel yürütülecek İzmir Hafif Raylı Sistemi 6. Evre Karabağlar-Gaziemir Hattı’yla ilgili güzergah ve duraklar belirlendi. Karabağlar-Gaziemir Metorsu’nun Konak’a da kılçık bir çizgiyle bağlanması, ESBAŞ ve Adnan Menderes Havalimanı duraklarıyla da İZBAN kesişimi sağlanması planlanıyor. Şoförsüz araçların kullanılacağı 32,6 kilometrelik çizginin 24 istasyonla hizmet vermesi tasarlanıyor.

ESHOT Genel Müdürlüğü 2022 yılında 3 Milyar 200 Milyon TL masraf bütçesi ile İzmir’de toplu ulaşım hizmeti verdi. ESHOT 2022 yılında yaklaşık 280 milyonluk binişle tüm toplu ulaşımın yüzde 48’ini gerçekleştirdi.

Otobüs alımı konusunda birincilere imza atan ESHOT Genel Müdürlüğü, 2022 yılında filosunu güçlendirdi. Bu yıl da 22 midibüs alımı yapan ESHOT, dar ve yokuşlu, ulaşımın sıkıntı olduğu sokaklara da en kaliteli toplu ulaşım hizmeti götürdü.

Etraf ilçelerdeki ferdî taşımacıların toplu ulaşım ağına entegre edilmesi hedefiyle İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 yılında birinci defa Seferihisar’da hayata geçirdiği İZTAŞIT projesine 2022 yılında Kiraz ve Menemen ilçeleri de dahil oldu. Kişisel toplu taşımacıları kooperatif çatısı altında birleştiren, İzmirim Kart avantajlarını kentin en uzak köşelerine kadar götüren İZTAŞIT Projesi ile tüm etraf ilçelerimiz inançlı ve konforlu toplu ulaşım hizmetine kavuşacak.

Her gün ortalama 270 bin kilometre yol yapan ESHOT araçlarının bakım ve tamiratı için ESHOT bünyesindeki atölyelerde yıpranan araçlar baştan yaratıldı. Bakım, tamirat ve yenileme faaliyetleri kapsamında 505 otobüs, fabrika çıkışı üzere sıfırlanarak yine hizmete sunuldu. ESHOT atölyelerinde tıpkı vakitte artan girdi maliyetlerini azaltmak için garanti kapsamı dışındaki otobüslerin gereksinim duyduğu yedek modüllerin üretimi yapılarak bir yılda 5 milyon TL’nin üzerinde tasarruf sağlandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, “halkçı ulaşım prensibi” ışığında 2019’da hayata geçirdiği Halk Taşıt uygulaması ile İzmirlilere günün muhakkak saatlerinde yüzde 50 indirimli ulaşım imkânı sağlandı. Halk Taşıt saatlerinde ESHOT araçlarına yapılan binişler sayesinde tam kart sahibi yolcular ayda yaklaşık 258 TL, öğrenciler ise 66 TL tasarruf etti.

İzmir’de kent içi toplu ulaşımın kalbi niteliğindeki ESHOT Genel Müdürlüğü, tarihi bir adım attı. En kuvvetli meslekler ortasında kabul edilen otobüs sürücülüğü artık erkeklerin monopolünden çıktı. Bayan istihdamına yönelik kontenjan ayıran ESHOT bünyesinde 2019 yılında 29 şahısla başlayan bayan sürücü istihdamı, 2022 yılında 106’ya ulaştı.2023 yılı sonuna kadar 170 bayan sürücü sayısına ulaşılması hedefleniyor.

İzmir’de engelli vatandaşların otobüsle ulaşım konusunda yaşadıkları dertleri azaltmak maksadıyla 292 otobüsümüz tekerlekli sandalye kullanan 2 yolcunun tıpkı anda binebileceği biçimde tertipti.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in denizyolu ulaşımının hissesini kentte artırma maksadıyla yapmış olduğu yatırımlar doğrultusunda İZDENİZ Genel Müdürlüğü’nde de yatırımlar artırıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, deniz ulaşımını 6 elektrikli yolcu gemisi ile güçlendirmek için süreci başlattı. 6 elektrikli yolcu gemisi için hazırlanan fizibilite etüdü, yatırım programına alınmak üzere Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na sunuldu. Projenin yatırım programına alınması ile ihale çalışmalarına başlanacağı duyuruldu.

Yüzer Köprü’nün 7’inci halkası Mavi Körfez Ocak 2022 tarihinde İZDENİZ Filosu’na katıldı. Kiralama Hizmeti yolu ile filoya katılan Mavi Ege ve Mavi Körfez’in aylık kirası toplam 655.669 TL oldu. Mavi Ege ve Mavi Körfez otomobilli vapurlarının filoya katılması ile birlikte Üçkuyular – Bostanlı çizgisinde 15 dakika da 1 sefer düzenlenmeye başlandı. Yolcu araç yoğunluğunun az olduğu vakit diliminde kullanılan bu Otomobilli Vapurlar sayesinde yalnızca 12 ayda yaklaşık 19 Milyon TL’lik yakıt tasarruf sağladı.

Kent ulaşımında deniz yolu nakliyatının hissesini artıran İzmir Büyükşehir Belediyesi İZDENİZ A.Ş. Genel Müdürlüğü, ekonomik krizin gölgesinde geçen 2022 yılında 7,5 milyon TL’lik tasarruf sağlamayı başardı. İzmir Tersane Komutanlığı ile yapılan işbirliği sayesinde gemilerin İstanbul’daki tersaneler yerine İzmir’de havuzlanması ile İstanbul’a gidiş geliş gün kayıpları, yol masrafları, işçi masrafları, sefer iptallerinin önüne geçilmiş oldu.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in İzmir’i bir dünya kenti yapma amacı doğrultusunda çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, deniz turizmine ivme kazandıracak İzmir-Midilli seferlerini 17 Haziran’da başlattı. Yaz devri müddetince Plomari ve Midilli Limanlarına toplam 18 sefer düzenlendi. 2023 yılında da İzmir Midilli seferleri devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir