İstanbul Karanfilköy’de çevreye duyarlı dönüşüm

İSTANBUL (İGFA) – İBB Şehircilik Kümesi şirketleri KİPTAŞ, İstanbul İmar AŞ ve BİMTAŞ tarafından kurulan “İstanbul Yenileniyor” platformu kapsamında riskli yapıların dönüşümüne devam ediliyor. Beşiktaş ilçesinin Karanfilköy mahallesinde de yıllardır beklenen kentsel dönüşüm sürecinin çok değerli adımları atılıyor.

Son olarak 22 Kasım 2022’de gerçekleşen İBB Meclisi’nden bölgeye ilişkin imar planları oy birliği ile geçti.

Mevcutta 900 hak sahibinin olduğu ve 695 konut ile 79 dükkan olmak üzere toplam 774 bağımsız üniteden oluşan bölgede saha tespit çalışmaları yapıldı ve akabinde bilgilendirme ofisi açıldı. 12 Aralık 2022’de ise riskli yapıların yıkımına başlandı. Yerinde dönüşüm modeliyle hayata geçirilecek olan projede hak sahipleri eski ve sarsıntıya dayanıksız yapılar yerine, muteber ve etrafla uyumlu projeden konut sahibi olacaklar. Uzlaşma oranının yüzde 94’e ulaştığı bölgede görüşmelere devam edilirken, amaç yüzde yüz uzlaşı ile kısa müddet içinde temel atmak.

“ASBEST AĞIRLI EN YÜKSEK BÖLGE”

Karanfilköy’de süren çalışmaları yerinde inceleyen KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt 44 bağımsız yapının yıkımın başlamasıyla sürecin devam ettiğini belirterek, “Şu anda altmış beş tane toplamda yapının tahliyesini tamamladık. Ruhsatlarımızı aldık. Yıkım ve tahliye süreçlerimizde asbest sökümlerini yapıyoruz. Bu zati yasal bir mecburilik. Olmasaydı bile yapıyorduk. Karanfilköy bölgesi asbest yoğunluğu bakımından, şu ana kadar uzmanların bize söylediği en ağır asbestin bulunduğu bölge. Asbest yalnızca bulunduğu alana değil, etrafına de çok önemli ziyanlı. O manada da bu dönüşüm değerli. İki tane bağımsız ünitenin yıkımı. Yaklaşık 3-4 dakika sürdü. Bir de yapısı sonunda bu kadar kırılgan olduğu bir bölgeden bahsediyoruz. O yüzden bu dönüşüm İstanbul için çok fakat çok kıymetli ve örnek bir iş.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir