İranlı ‘ahlak polisi’nden şok itiraflar: Adeta ava çıkıyoruz

İranlı Mahsa Amini‘nin, kelamda ahlak polisi tarafından gözaltında öldürülmesi, İran halkı nezdinde, İslam Cumhuriyeti’nin katı kıyafet kurallarına meydan okuyan bir direnişe dönüştü. İranlı bayanlar, mollaların gözlerinin içine baka baka kent meydanlarında başörtülerini yaktı.

Bütün bunlar olurken, ülkede İrşad Devriyesi (Geşt-i İrşad) ismi verilen kelamda ahlak polisleri tekrar dünyanın gündemine girdi. İslam ahlakına saygıyı sağlamak ve “uygunsuz” giyindiği düşünülen şahısları gözaltına almakla misyonlu olan bu özel polis ünitelerine yönelik biriken öfke bugün İran sokaklarında polis ile protestocular ortasındaki çatışmalarda kendini gösteriyor.

“KAFASINA COPLA VURULDU”

İslam şeriatına dayanan İran maddelerine nazaran, bayanlar saçlarını başörtüsü ile örtmek ve beden çizgilerini gizlemek için uzun, bol giysiler giymek zorunda.

Amini, 13 Eylül’de Tahran’da ahlak polisi tarafından tutuklandığında başörtüsünün altından saçının göründüğü sav edildi. Görgü şahitlerinin sözüne nazaran Amini, gözaltı merkezinde bayıldıktan kısa bir müddet sonra komaya girdi ve üç gün sonra hastanede öldü. Polislerden birinin başına copla vurduğu varsayım ediliyor…

“ADETA AVA ÇIKIYORUZ…”

Ahlak polisi olarak misyon yapan, fakat güvenlik gerekçesiyle ismi gizlenen bir memur BBC’ye demecinde, “Ahlak ünitelerinde çalışmamızın sebebinin bayanları korumak olduğunu ve düzgün giyinmezlerse erkeklerin tahrik olup onlara ziyan verebileceğini söylüyorlardı” dedi.

Adı kamuoyuna açıklanmayan polis memuru, bilhassa yaya trafiğinin ağır olduğu ve kalabalıkların toplandığı alanlara odaklandıklarını söyledi ve şöyle devam etti:

“Bu çok garip, zira misyonumuz yalnızca insanlara rehberlik etmekse, neden potansiyel olarak daha fazla insanı tutuklayabileceğimiz kalabalık yerlere gönderiliyoruz. Adeta ava çıkıyoruz…”

“YETERLİ SAYIDA KİŞİ GÖZALTINA ALINMAZSA…”

Ahlak polisi ayrıyeten, kıyafet kurallarını ihlal eden kâfi sayıda insan tespit etmedikleri takdirde amirlerinin kendilerini azarladığını ve beşerler tutuklanmaya direndiğinde ise bilhassa sıkıntı kullandıklarını kelamlarına ekledi.

İranlı polis memuru kelamlarına şöyle devam etti:

“Onları polis aracına bindirmemizi bekliyorlar. Bunu yaparken kaç kere gözyaşlarına boğuldum biliyor musunuz? […] Onlara, onlardan biri olmadığımı söylemek isterdim. Çoğumuz mecburî askerlik hizmetimizi yapan sıradan askerleriz. Kendimi çok berbat hissediyorum…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir