İran: Nükleer müzakerelerden kaçmayacağız

İran resmi ajansı IRNA’nın haberine nazaran, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, başşehir Tahran’daki Ez-Zehra Üniversitesi’nde bir konuşma yaptı.

Ülkesinin şimdi sonuca ulaşamayan nükleer görüşmelerden kaçmayacağını belirten Reisi, “Onlar, ‘Bizimle anlaşın ve söylediğimiz muahedeleri imzalayın ki ülkenizin problemleri çözülsün’ dediler. Biz onurlu müzakerelere hazır olduğumuzu söyledik. Müzakere masasından kaçmıyoruz zira mantıklı taleplerimiz var” dedi.

‘Ülkenin ilerlemesini onlara bağlamayacağız’

New York’ta Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘la bu mevzuda görüştüğünü aktaran Reisi, “Sayın Macron ve New York’taki uzmanlardan hangi taleplerimizin mantıklı olmadığını söylemelerini istedim. Daha sonra sözlerimizin savunulabilir olduğunu kabul ettiler” diye konuştu.

Reisi, “Biz onurlu müzakereleri hiçbir vakit dışlamadık lakin ülkenin ilerlemesini, onların gülümsemesine ya da kaşlarını çatmasına bağlamayacağız” sözlerini kullandı.

‘Dış güçler’ açıklaması

İran’da Mahsa Amini’nin vefatı sonrasında başlayan protestoların üniversitelere de yayılmasına değinen Reisi, ülkede ölümlere yol açan olaylarda “düşmanın izlerinin görüldüğünü” argüman ederek, “Öğrencilerimiz ve hocalarımız uyanıktır. Düşmanın düzmece hayallerinin gerçekleşmesine müsaade vermeyecekler ve düşmanın planlarını başarısızlığa uğratacaklardır” dedi.

Gözaltına alınan öğrenciler

Öte yandan Tahran’daki Buyruk Kebir Üniversitesi ile Şehid Beheşti Üniversitesi başka ayrı açıklamalar yaparak, şovlarda gözaltına alınan öğrencilerin tamamının hür bırakıldığını duyurdu.

Tahran Üniversitesi Öğrenci İşlerinden Sorumlu Rektör Yardımcısı Ali İstek Vechi de üniversitedeki öğrencilerin birçoklarının hür bırakıldığını ve yetkililerin üç gün içerisinde tüm öğrencilerin hür bırakılacağını kendilerine ilettiğini aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir