Hürriyet yazarı Doğan: EYT formülü, prim gün sayısını ve çalışma yılını doldurarak sadece yaşa takılanlara yönelik bir düzenlemeyi içeriyor

Hürriyet gazetesi yazarı Noyan Doğan, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili masada tek bir formül olduğunu, Almanya ve Hollanda modellerinin masa da olmadığını belirtmesini köşesinde kıymetlendirdi.

Doğan “Masadaki tek formül denilen de 1999 yılındaki düzenlemeden etkilenip de prim gün sayısını ve çalışma yılını dolduran ve yalnızca yaşa takılanlara yönelik bir düzenlemeyi içermesi. 1999’daki düzenlemeden etkilenip de prim gün sayısı ya da çalışma yılını doldurmayanlara borçlanma hakkı tanınacak mı? Bu da formüller ortasında yer alıyor ancak açıkçası ben pek ihtimal vermiyorum. Neden derseniz, prim gün sayısını ve çalışma yılını doldurup da bir gecede getirilen yaş kaidesi nedeniyle emekli olamayanlar, asıl mağdur kesim. Düzenleme ne vakit olacak sorusunun karşılığını ise Bakan Alım, verdi; 2023’ün başında.” diye yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir