Hedefler sallantıda kapasiteler düşüyor

Son iki yılda hızlanan siparişlerle kapasite artırımına giden dokuma bölümünde, artan ithalat oranları iç pazar ve Avrupa’da yaşanan sakinlikle, amaçlar riske girdi.

Tedarik zincirindeki değişimle birlikte artan sipariş ve ihracata kapasite artırarak cevap veren dokuma bölümünde, iç pazarda ithalata yönelen talep ve Avrupa’daki resesyon yıl sonu maksatlarını riske atarken, kapasite kullanım oranları da düşüyor. Bu yıl için 15 milyar dolarlık ihracat gayesi belirlendiğini bunu düşürmek istemediklerini fakat 2022’nin 13-15 milyar dolar düzeyinde bir ihracat ile tamamlanabileceğini kaydeden İstanbul Dokumacılık ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Lideri Ahmet Öksüz, şöyle devam etti:

İTHALATTA DÜŞÜŞ BEKLENTİSİ

“Türkiye dışarıya pamuk ve elyaf hariç dışarıya bağımlı olmayan kendine kâfi bir ülke. Bu türlü durumlarda biraz daha kendi iç üretimimize yük vermemiz gerekiyor. İçerideki bu kapasiteler çok kıymetli.  Bu kapasiteleri bir daha kuramayız. Yalnızca parayla da değil. Vakitle olan bir şey bu. Geçen sene yaşadık. İplikte dünyada çok büyük bir talep vardı hazır giyimci arkadaşlar serzenişte bulunmuşlardı fakat bir biçimde kimse ipliksiz kalmadı. Bilhassa iplik tarafında kapasite kullanımında düşüşü hissediyoruz.” Türkiye’nin 3 milyar dolarlık bir pamuk ithalatının olduğunu, iplikte ise ekim ayından itibaren ithalatta bir düşüş beklediklerini anlatan Öksüz, yıllık bazda ithalat ve ihracatta bir dengelemeye gelmesini beklediklerini lisana getirdi. Öksüz artan ithalat ile birlikte yüzde 75’lerde olan kapasite kullanım oranlarının yüzde 60’a kadar düştüğünü lisana getirdi.

Gelecek 6 ayda içeride turizm tesirli olacak

Gelecek altı ayın seyrinin biraz da turizme bağlı olacağını kaydeden Ahmet Öksüz, dataların bir ölçü beklentilerin gerisinde oluşabileceğini kaydetti. Burada da Avrupa pazarındaki gerilemenin tesirli olduğunu söyleyen Öksüz, “Turizm de çok yeterliydi, dokuma hazır giyside hoş bir dönem geçti. Kışın da şayet turizmde hareketlilik devam ederse yaz üzere olmasa da kış periyodu de yeterli geçecektir” dedi.

Fabrikalar yarı kapasite çalışıyor

Son periyotlarda Türkiye’nin kapasitesinin yüzde 25’i kadar bir iplik yatırımına gittiğini ve 2023 sonunda bu kapasitelerin büsbütün devreye girmiş olacağını belirten Türkiye Dokumacılık Terbiye Sanayicileri Derneği Lideri Vehbi Canpolat, Türkiye’de emeğin daha uygun fiyatlara satılması gerektiğini belirtti. “Günde bin ton pamuk ipliği geliyor. Türkiye’de pamuk ipliği fabrikaları da yarı kapasite ile çalışıyor” sözlerini kullanan Canpolat, 3-4 aylık bir sakinliğin akabinde dokuma ve hazır giyside Türkiye’nin tekrar ‘bulunmayan ülke’ olacağını aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir