Filistin, BM’ye tam üyelik talebini yineledi

Mansur, New York’taki BM Genel Merkezi’nde, BM Güvenlik Konseyi oturumunda yaptığı konuşmada, Filistin’in BM’ye tam üyeliği konusundaki talebini yineledi.

BM Genel Heyetinin 8 yıl evvel Filistin’e “BM’de gözlemci devlet statüsü” veren tarihi bir kararı kabul ettiğini hatırlatan Mansur, “O vakitten beri Filistin, bağımsız olma yeteneğini göstererek milletlerarası toplumun etkin ve güçlü bir modülü oldu.” dedi.

Mansur, Filistin Gözlemcisi Kurul üyelerine, “BM’nin tam üyesi olmak için her türlü hakkımız var ve bu hususun değerlendirilmesini geciktirmek için hiçbir münasebet yok.” diye seslendi.

“Barış için birlikte çalışmaya başlayabilir miyiz?”

Filistin’in kendi bahtını tayin hakkı bulunduğunu vurgulayan Mansur, “Toprak bütünlüğümüz BM’de kutsal sayılmıştır ve Güvenlik Kurulu’nun 2334 sayılı kararı, işgali sona erdirmenin açık bir yoludur. Bu nedenle, bu yolda ilerlememizi sağlama sorumluluğu Güvenlik Kurulu’na aittir.” tabirlerini kullandı.

Mansur, Kurul üyelerine, “Barış için birlikte çalışmaya başlayabilir miyiz? Herkes barış için gerekenlere hazır mı? Siz hazır mısınız? Artık harekete geçmeniz gerekiyor. Amacı ve izlememiz gereken yolu biliyorsunuz.” biçiminde hitap etti.

BM Güvenlik Kurulu’nun 23 Aralık 2016’da 2334 sayılı kararı, 15 ülke ortasından 14 oyla kabul edilirken, ABD çekimser kalmıştı.

Karar, İsrail’in Doğu Kudüs de dahil olmak üzere 1967’den beri işgal ettiği Filistin topraklarında yerleşimler kurmasının yasa dışı olduğunu teyit etmiş ve İsrail’i işgal altındaki Filistin topraklarındaki tüm yerleşim faaliyetlerini derhal durdurmaya çağırmıştı.

Filistin’in BM’deki statüsü

BM üyesi olmayan Filistin’in, 193 üyeli kuruluşta “üye olmayan gözlemci devlet” statüsü bulunuyor. BM Genel Konseyi 2012’de Filistin’in “gözlemci kuruluş” olan statüsünü “üye olmayan gözlemci devlet” statüsüne yükseltmişti.

Filistin’in BM’ye tam üye olabilmesi için evvel BM Güvenlik Kurulunun onayı gerekiyor, daha sonra ise BM Genel Konseyi’nde oylamaya gidiliyor.

Filistin 2011 yılında da BM’ye tam üyelik başvurusu yapmış fakat bu müracaat BM Güvenlik Kurulunda gereken takviyesi alamamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir