Facebook beklenmedik bir şekilde yüz tanıma özelliğini kaldırdı

 Nitekim Zuckerberg de bu durumun farkında. Ne yapsa Facebook’a olan ilgiyi eskisi kadar canlı kılamıyor. Fakat bu durum Zuckerberg’i çok fazla rahatsız etmiş değil. Çünkü elinin altında Instagram ve WhatsApp gibi iki küresel uygulama var.

Facebook kullanıcılarının da bildiği üzere sosyal medya devi bir süre önce yüz tanıma özelliğini hayata geçirmişti. Bu sayede kullanıcılar şifre ya da kullanıcı adı girmeden sadece yüzlerini göstererek Facebook hesaplarına giriş yapabiliyorlardı.

Geçtiğimiz günlerde Facebook sürpriz bir şekilde bu özelliği sonlandırdığını açıkladı. Yani artık yüz tanıma özelliği Facebook üzerinde kullanılabilir değil. Peki Facebook’un veri tabanına kaybettiği milyonlar yüz ne olacak?

Dürüst olmak gerekirse bu konu hakkında kimsenin bir bilgisi yok. Malum söz konusu Facebook olduğunda kişisel verilerin güvenliği pek de emin ellerde değil diyebiliriz. Facebook’un bu konu ile ilgili ek bir açıklama yapıp yamayacağı ise şimdilik belirsiz. Gerçi Zuckerberg yüz verilerini sildik derse bunun aksini kanıtlamak da çok kolay olmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir