Ezgjan Alioski: Geçen sene Fenerbahçe’ye gelmek istemiştim

Fenerbahçe’nin yeni transferi Kuzey Makedonyalı sol bek Ezgjan Alioski, “Geçen sene Fenerbahçe’ye gelmek istemiştim ve bu kusursuz kulüpte oynamayı hayal ettim” dedi.

Fenerbahçe’nin Adana Demirspor’u 4-2 mağlup ettiği müsabakada Sarı-lacivertli formayla birinci golünü kaydeden Kuzey Makedonyalı sol bek Ezgjan Alioski, “Geçen sene Fenerbahçe’ye gelmek istemiştim ve bu kusursuz kulüpte oynamayı hayal ettim. Birtakım şeyleri gönülden ve karşılıklı istediğinizde bu gerçekleşebiliyor ve gerçekleşti” dedi.

Fenerbahçe TV’de yayınlanan Günün Röportajı programına konuk olan Ezgjan Alioski’nin açıklamaları şöyle;

“DÜN AKŞAM STADIMIZDA ATMOSFER ÇOK HOŞTU. MÜKEMMEL HİSLER YAŞADIM”

“Dün akşam statta atmosfer mükemmeldi. Maç içerisinde olağanüstü hisler taşıdım, çok memnun oldum. Sizi izlemeye gelen taraftar kümesi var bu da size fevkalade hissettiriyor. Gol attığım için çok memnunum fakat bundan daha kıymetlisi galip gelmekti. Hoş goller atmak, kadroya katkı sağlamak hoş ancak değerli olan ebediyen ekip. Ekip olarak galip gelmek çok çok pahalı. Umuyorum bu halde devam ettiririz. Atmosfer çok hoştu ve bazen bu atmosferi tanım etmek için söz bulamazsınız. Ben de şu an bunu yaşıyorum. Alanımızda gol atınca kendimi çok memnun hissettim. Taraftarlar size bu türlü takviye verdiğinde, siz de karşılığında gol attığınızda kendinizi çok daha güzel hissedersiniz.

“GEÇEN SENE FENERBAHÇE’YE GELMEK İSTEMİŞTİM VE BU KUSURSUZ KULÜPTE OYNAMAYI HAYAL ETTİM”

Aslında ben Fenerbahçe’ye geçen sene gelmek istemiştim fakat bu gerçekleşmemişti. İşin bir kesimi olarak bu tip durumlar olabiliyor fakat her vakit bu olağanüstü kulüpte oynamayı hayal ettim. Birtakım şeyleri gönülden ve karşılıklı istediğinizde bu gerçekleşebiliyor ve gerçekleşti. Fenerbahçe’nin bana olan ilgisini duyduğunda ben de çok heyecanlandım. Bu türlü bir fırsat oluşacağını tekrar duyduğumda çok çok memnun oldum ve en süratli müddette burada olmayı diledim ve bu gerçekleşti. Burada olmak mükemmel. Başarılı olmak ve taraftarları memnun etmek için ekip arkadaşlarımla bir arada çalışarak, her şeyi vermek ve bu forma için elimden gelenin en uygununu ortaya koymak istiyorum. Burada olmaktan keyif alıyorum ve hoş anlar yaşıyorum. Aslında bu türlü bir kulüpte iseniz hoş anlar yaşarsınız.

“BURAYI AİLE OLARAK GÖRÜYORUM”

Ülkenizden uzak bir yere gittiğinizde en kıymetli hususlardan bir tanesi de yeni kulübünüzde güzel bir biçimde çalışmaktır. Doğal ki herkesle çok düzgün arkadaşlık kuramayabilirsiniz. Bana nazaran insanların birbirini anlaması çok kıymetli. Grup arkadaşlarınızla her vakit kontak halinde olmalısınız. Ben burayı ailem olarak görüyorum. En uygun biçimde de irtibatınızı sürdürmeniz gerekiyor. Hoş sohbetler edip, birbirinizi çok âlâ tanımanız gerekiyor. Zira birlikte savaşıyor, birlikte oynuyoruz.  Birbirimize güvenmek ve birbirimiz için savaşmak çok çok kıymetli. Bu sayede çok daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Ekip arkadaşınız için savaşmaya başlarsanız, ona yardım etmek istersiniz. Bu ruhu ortaya koymamız gerekiyor. Şahsen müspet biriyim. Eğlenmeyi ve şakalaşmayı seven birisiyim. Yeri geldiğinde de önemli birisiyim. Birbirimize karşı arkadaşça davranmaya devam edeceğiz.

Tenis oynamayı seven birisiyim. İsviçre’de arkadaşlarımla daima tenis maçları yapardım. Bilgisayar oyunları oynamaktan da büyük keyif alıyorum ancak bu aktiviteleri yapmak için çok vakit olmuyor. Bu iş herkesin düşündüğü kadar kolay bir iş değil. Zira daima olarak ağır bir takvimdesiniz. Fit kalmak için vaktinizi harcıyorsunuz.

İstanbul’da ailemden beşerler yaşıyor. Birinci defa gelmiyorum, İstanbul’a. Burası beni çeken ve bağlayan bir yer. Benzeri kültürlere sahibiz. Makedonya’nın kimi kısımlarında da çok fazla Türk yaşıyor. Kültürlerimiz çabucak hemen tıpkı. İstanbul benim için dünyanın en uygun kentlerinden bir tanesi. Burayı her vakit sevdim fakat yaşamak çok daha farklı ve bu tecrübesi birinci defa yaşayacağım. Yeni yerler görmek açısından da çok heyecanlıyım. Fenerbahçe ile ilgili çok şey duymuştum lakin kulübe girdikten sonra burayı çok daha fazla sevdim.

“ELJİF KUSURSUZ BİR İNSAN”

(Eljif Elmas’ın transfer sürecindeki katkısı) Buraya gelmem konusunda beni ikna ettiğine dair medyada açıkçası bu tip söylentiler çıktı. Fakat ben buraya gelmeden evvel bu türlü bir konuşma gerçekleştirmedim. Kulüple anlaştıktan sonra evet onunla konuştuk ancak öncesinde bu türlü bir diyaloğumuz olmadı. Geçen sene onunla bu bahislerle ilgili konuşuyorduk zira ulusal grupta beraberdik ancak bu sene o denli bir şey olmadı. Burayla anlaştıktan sonra kendisi beni tebrik etti. Eljif şahane bir insan. O da daima müspet bir karakter ortaya koyan birisidir. Büyük de bir yeteneğe sahip futbolcu. Onun için mesleği boyunca en düzgününü diliyorum. Onun performansı ulusal grubumuz için de çok değerli. Kendisi çok güzel bir arkadaşım. Onun üzere bir arkadaşa sahip olduğum için de memnunum.

“BENİM DIŞIMDA KADRO İÇERİSİNDE FARKLI MEVKİLERDE OYNAYABİLEN ÇOK DAHA FAZLA OYUNCU VAR”

Hiç elbet hoş bir şey ancak grupta benim dışımda farklı mevkilerde oynayan farklı oyuncular da var. Bu sizin açınızdan avantaj teşkil eden bir durum zira maç içerisinde sistemi değiştirebilecek bir duruma geçebilirsiniz. Bu birebir vakitte hoca için de epey yararlı ve müspet bir nokta. Taktik manada maçın gidişatına tesir edebilecek bir nokta. Değişken oyunculara sahip olabilmek pek hoş zira dünyada bu tip farklı durumlarda oynayabilecek oyuncular çok fazla yok. Benim dışımda kadro içerisinde farklı mevkilerde oynayabilen çok daha fazla oyuncu var. Bu bana nazaran hakikat ve hoş bir şey.

“POZİTİF TARAF ŞU Kİ, KENDİMİZİ GELİŞTİRİYORUZ. BU MANADA YALNIZCA HOCAYA DEĞİL TEKNİK GRUBA DE MİNNETTARIZ ZİRA HER GÜN BİZLERE YENİ ŞEYLER ÖĞRETİYOR, OYNAMAMIZ GEREKEN OYUN KONUSUNDA BİZLERİ İKNA EDİYORLAR”

Bu tip yüksek düzey hocalarla çalıştığınızda açıkçası bir oyuncu çok fazla şey öğrenme imkanına sahip olur. Her gün çok daha yeni şeyler öğrenme imkanına erişirsiniz. Taktik manasında yapılan toplantılarda irtibat manasında çok fazla şey kazanırsınız, çok fazla şey öğrenirsiniz ki bana nazaran bu çok kıymetli. Şayet oyuncular sisteme inanırsa, hocanın bizlere anlatmış olduğu fikre, hocanın ideolojisine inanırsa bana nazaran ekip da muvaffakiyete erişir. Bu bugünlük ya da yarınlık bir şey değil, vakitle olacak bir şey. Dönem sonuna kadar bu sistemi en düzgün biçimde geliştirip ortaya koymamız gerekiyor. Olumlu taraf şu ki, kendimizi geliştiriyoruz. Bu manada yalnızca hocaya değil teknik gruba de minnettarız zira her gün bizlere yeni şeyler öğretiyor, oynamamız gereken oyun konusunda bizleri ikna ediyorlar. Kolay şeyler değil zira bunları her gün yapmanız gerekiyor. Bunlar çok kıymetli ayrıntılar. Başarılı olmak istiyorsanız bu türlü bir yol izlemelisiniz.

“TAKIM OLARAK GÜNDEN GÜNE GELİŞTİRDİĞİMİZ NOKTALAR VAR VE HALA YENİ ŞEYLER ÖĞRENİYORUZ, SAVAŞIYORUZ, BİR ARADA OYNUYORUZ VE BİRBİRİMİZE YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Açıkçası benim bir hayalim var. Her gün inanmamız gerekiyor. Birbirimize, yaptığımız şeylere inanmamız gerekiyor. Kadro olarak bana nazaran günden güne geliştirdiğimiz noktalar var ve hala yeni şeyler öğreniyoruz, savaşıyoruz, birlikte oynuyoruz ve birbirimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Dinamik ve agresif bir ekibiz. Aslında kazanan kadro olmak istiyorsanız birbirinize inanmanız gerekiyor.

“BİREYSEL MANADA ELBET GOLÜMDEN ÖTÜRÜ MEMNUNUM LAKİN DÖNEM UZUN, OYNAMAMIZ GEREKEN ÇOK FAZLA MAÇ VAR; ODAKLANMAMIZ VE KONSANTRASYONUMUZU DEVAM ETTİRMEMİZ GEREKİYOR Kİ AMAÇLARIMIZA ULAŞABİLELİM”

Ben de golümü hoş buluyorum. Şimdi bizler bir şey kazanmadık. Her yeni gün yeni bir başlangıç ve ona nazaran hareket etmemiz gerekiyor. Önümüzde oynayacağımız çok fazla maç var. Attığım golden ötürü çok memnunum ancak bu geçmişte kaldı. Bazen attığınız goller hoş olmayabilir fakat orada en değerli şey grup olarak kazanmaktır. Kişisel manada elbet golümden ötürü memnunum fakat dönem uzun, oynamamız gereken çok fazla maç var; odaklanmamız ve konsantrasyonumuzu devam ettirmemiz gerekiyor ki amaçlarımıza ulaşabilelim.

Sizler bizlere ebediyen sevginizi, tutkunuzu, gücünüzü hissettirin zira bizler sizlerle birlikte başarılı olacağız. Sizler bizler için 12. adamsınız. Sizlerin karşısında oynamak nitekim şahane bir his. Diliyorum ki dayanaklarınız, inancınız daima devam eder, bizler de karşılığını vererek sizleri keyifli edebilir, sonuna kadar birlikte gidebiliriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir