EYT son durum ne, ne zaman çıkacak? Bakan Bilgin tarih verdi

Uzun yıllardır, milyonlarca vatandaşın gayretini verdiği EYT’nin artık meclise gelmesi için geri sayım başladı. Yaklaşık 5 milyon kişinin emeklik hakkının olacağı EYT’de bu sayının yüzde 40’nın emekli olması bekleniyor.

EYT NE VAKİT MECLİSE GELECEK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) ait düzenlemenin bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelmesinin beklendiğini bildirdi.

Bilgin, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin EYT düzenlemesine ait sorularını yanıtladı.

Düzenlemenin bu hafta Meclis’e gelip gelmeyeceğiyle ilgili soruya Alım, “EYT bu hafta Meclis’e kestirim ediyorum gelir. Zira kümede milletvekilleriyle görüşüyorlar. Kümemiz tümüyle üzerinde konuştuklarını kanun teklifi haline dönüştürüp kurulda tartışacaklar” dedi.

EYT MALİYETİ NE KADAR?

“İçerikte bir şey değişir mi?” sorusuna Alım, “Değişmez” karşılığını verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “EYT’nin maliyeti nedir?” sorusu üzerine de bu yıl için 120-150 milyar lira ortasında bir kestirimin bulunduğunu söyledi.

EYT’nin maliyetiyle ilgili konuşulan sayıların yanlışsız olmadığını tabir eden Alım, “Rakamlar bizde, hesap bizde. Ben 150 milyar diyorum lakin azamî olabilecek şeyi diyorum. 120-150 milyar ortasında değişebilir. Zira kaç kişi müracaat edecek bilmiyorsunuz.” diye konuştu.

EYT BİRİNCİ MAAŞ NE VAKİT YATACAK?

AKP Küme Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, “EYT’yi yasalaştıracağız. 5 adımdan 4 adedini gerçekleştirdik. EYT’yi şubat ayı içinde yasalaştırıp, mart ayı içinde de maaşlarını almalarını gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

EYT KİMLERİ KAPSIYOR?

23 yıllık sorunun tahliline ait teklif, 8 Eylül 1999’dan evvel çalışmaya başlayanları kapsayacak. 2 milyon 250 bin kişinin yararlanacağı EYT konusunda rastgele bir yaş sonu uygulanmayacak.

EYT ile ilgili şimdi yasalaşma süreci gerçekleşmediği için şu an yapılan müracaatlar geçerli olmayacak. Yasal süreç tamamlandıktan sonra müracaatlar, e-Devlet üzerinden SGK’ye yapılacak.

EYT İÇİN STAJ VE ÇIRAKLIK MAĞDURLARINA BERBAT HABER

Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili yapılan düzenleme sonrası yaklaşık 2.5 milyon kişi emeklilik hakkı kazanacak. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in “Onlar mağdur değildir” dediği stajyer ve çıraklar bilfiil çalıştıkları günlerin prim günlerine sayılmasını istiyor.

Çıraklık ve staj başlangıcının emeklilik için temel alınmasını içeren kanun teklifinin Meclis gündemine alınması önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

EYT MÜRACAAT KURALLARI NELER?

SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı’na tabi EYT’lilerin emeklilik şartları neler olacak?

Emeklilik için prim günü, sigortalılık mühleti ve yaş kuralı bulunuyor. EYT’liler birinci iki kaidesi yerine getirmişlerse yahut getirdiklerinde yaşa bakılmaksızın emekli olabilecekler. Bu SSK’lılar için 5000 prim günü, bayanlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl sigortalılık mühleti. BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı’nda bayanlarda 20 tam yıl (7200 prim günü), erkeklerde 25 tam yıl (9000 prim günü).

BORÇLANMA İLE EMEKLİLİK OLABİLECEK Mİ?

Sigortalı çalışmaya başlamadan evvel askerlik yapmış olan ve sigorta başlangıç tarihi 9 Eylül 1999-8 Mart 2001 tarihi ortasında olanlar 18 aylık askerlik borçlanması yaptıklarında, sigorta başlangıç tarihi borçlandıkları mühlet kadar geriye çekilecek. Yalnızca sigorta başlangıcını 8 Eylül 1999 tarihine çekecek halde borçlanmaları kâfi bulunuyor.

ASKERİ BORÇLANMA YAPILABİLECEK Mİ?

İlk sigortalı olduğu tarihten evvel askere gidenler askerlik borçlanması yaparak, birinci sigortalı olduğu tarihi öne çekebilirler. Böylelikle EYT’den yararlanma tarihi de öne gelmiş olur.

Askerlik ve doğum borçlanması ile yurt dışı borçlanmalar için ödenen primler yeni minimum fiyat üzerinden hesaplandığı için hizmet borçlanması dilekçesini 31 Aralık 2022 tarihine kadar verenler bu yılki minimum fiyat üzerinden, 1 Ocak 2023 tarihinden sonra dilekçe verenler ise yüzde 54.66 oranında zamlanan yeni taban fiyat üzerinden prim ödeyecekler.

EYT’LİLER NE KADAR MAAŞ ALACAK?

Emekli aylıkları prim gün sayısı ve çalışma mühletine nazaran değişiklik gösteriyor. Burada 2000 öncesi, 2000-2008 ortası ve 2008 sonrası çalışma mühletlerine nazaran farklı düzeyler kelam konusu e-Devlet’te “Ne kadar emekli aylığı alırım” halinde yapılan sorgulamalarda çıkan düzey bağlanacak aylığa yakın düzey olarak gösteriliyor.

Öncelikle yasanın yürürlüğe girmesi beklenecek. Yasanın yürürlüğe girdiği ay emeklilik dilekçesi verenlerin birinci maaşı, dilekçeyi takip eden ayın birinci günün­den geçerli olarak ödenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir