Erzurum’da ilk defa danelik mısır hasadı yapıldı

Atatürk Üniversitesi Bitkisel Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi, 150 dönümlük toprağa deneme hedefli ektiği danelik mısırların hasadını yapıyor. Uygulama sonunda ekilen dekar başına 1 ton danelik mısır hasat edilmesi bekleniyor. Elde edilen tohumların birinci etapta tohumluk olarak kullanılması hedefleniyor. Daha sonraki yıl ise birebir muvaffakiyet ile devam ederse uygun fiyattan çiftçilere dağıtılacak olan danelik mısır bölge çiftçisine yarar sağlayacak. Öte yandan olağan müddette 105 günde yetişen danelik mısır Erzurum iklim kaidelerine nazaran 120 günde yetişiyor. Bu nedenle Erzurum’da daha evvel ekiminde muvaffakiyet sağlanamayan danelik mısır Erzurum’da birinci sefer hasat ediliyor.

Dekar başına 1 ton danelik mısır hasat edilmesinin beklendiğini belirten Atatürk Üniversitesi Bitkisel Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Adem Aksoy, “Bu bölgede çiftçilerimize altarnatif gelir kaynağı sunabilmek gayesiyle eser çeşitlendirmesine gitmeye çalışıyoruz. Kısa müddette yetişebilecek ve ekonomik manada katkı sağlayacak olan eserleri denemeye çalışıyoruz. Bu denemelerden bir tanesi de danelik mısır oldu. Erzurum dışında bulunan İlçelerinde örneğin Horasan’da daha evvel uygulanmış lakin başarılı olunamamış.

Orada çiftçilerimizin kullandıkları eserlerin yanlışlı olduğunu görünce 105 gün içerisinde yetişebilen dane mısır çeşidini burada uygulamaya başladık. Şu anda hasadını yapıyoruz kestirimi olarak dekarına 1 ton mısır almayı umuyoruz. Mısır insan besini, hayvan yemi ve sanayide kullanılan değerli bir eserdir. Ülkemizde buğday ve arpadan sonra en fazla ekim alanı bulan bitkilerden bir tanesi de mısırdır. Mısır açığımızı kapatmak ve bölge çiftçimizin faydalanması hedefiyle Erzurum merkezde bu türlü bir uygulama yapıldı. Bu uygulama başarılı olursa bir yıl daha denemesini yapacağız. Sonuçları çiftçilerimizle paylaşacağız. Buradan elde ettiğimiz dane mısırları çiftçilerimize çok uygun fiyattan dağıtacağız. Geçen sene 100 dekar bir toprakta deneme yaptık dekarına 900 kilo civarında eser elde ettik. Bu sene 150 dekar alana takım yaptık ve dekarına 1 ton eser almayı bekliyoruz. Olağanda 105 günde yetişmesi gerekiyor ancak burası Erzurum biraz daha soğuk geçtiği için 120 günde yetişiyor. Mayıs sonunda ekilen eser Eylül sonunda hasat edilebiliyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir