Ekim ayı enflasyon rakamları ne zaman açıklanacak 2021? Ekim ayı enflasyon beklentisi ne?

Ekim ayı enflasyon rakamlarının ne zaman açıklanacağı ve enflasyon oranının kaç olacağı gündemde yer alan konular arasında. AA Finans’ın, TÜİK tarafından kasım ayında açıklanacak ekim ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi, 18 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı. Ardından bugün Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’ndan enflasyon ve rezerv açıklaması sonrasında ekim ayı enflasyon beklenti oranlarıyla ilgili detaylar merak edilmeye başladı.

EKİM AYI ENFLASYON BEKLENTİSİ NE, KAÇ?

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bu yılın dördüncü enflasyon raporuna ilişkin bankanın idare merkezinde düzenlenen bilgilendirme toplantısına katıldı. Merkez Bankası, 2021 sonu enflasyon tahminini, yüzde 14,1’den yüzde 18,4’e yukarı yönlü güncelledi.

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, ekim ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 2,50 artmasını bekliyor. AA Finans’ın, TÜİK tarafından 3 Kasım Çarşamba günü açıklanacak ekim ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi, 18 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Ankete göre, ekonomistlerin ekim ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 2,50 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin ekim ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 1,50, en yüksek yüzde 3,40 aralığında yer aldı. Ekonomistlerin ekim ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 2,50) göre bir önceki ay yüzde 19,58 olan yıllık enflasyonun yüzde 20,01’e yükseleceği hesaplanıyor.

Tüketici Fiyat Endeksi, eylülde bir önceki aya göre yüzde 1,25 artış göstermişti. Öte yandan, ekonomistlerin yıl sonu enflasyon beklentisi, bir önceki ankete göre 128 baz puan artarak yüzde 19,30’a yükseldi.

ENFLASYON RAKAMLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Ekim ayı enflasyon rakamları 3 Kasım Çarşamba günü açıklanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir