Ekim ayı enflasyon oranı açıklandı mı, kaç? Ekim ayı enflasyon rakamları saat kaçta açıklanacak? Ekim ayı enflasyon beklentisi 2021..

Kasım ayının gelmesi ile beraber gözler açıklanacak yeni enflasyon oranına çevrildi. Ekim ayı enflasyon oranı 2022 asgari ücret, emekli maaşı zammı ve birçok kalem için önemli. Bu nedenle ekim ayı enflasyon rakamlarının ne zaman açıklanacağı merak ediliyor. ekonomi dünyasının gözü kulağı artık resmi açıklamaya çevrilmiş durumda. 2021 Ekim ayı enflasyon rakamları, TÜİK tarafından bugün duyurulacak. İşte 2021 Ekim ayı enflasyon oranına ilişkin bilgiler…

EKİM AYI ENFLASYON ORANI AÇIKLANDI MI, KAÇ?

Ekim ayı enflasyon oranı, 3 Kasım Çarşamba günü yani bugün TÜİK tarafından saat 10.00’da açıklanacak.

EKİM AYI ENFLASYON BEKLENTİSİ ANKET SONUÇLARI

Ekim ayı enflasyon beklentisi ile ilgili yapılan ankette, ekonomistlerin ekim ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 2,50 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin ekim ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 1,50 en yüksek yüzde 3,40 aralığında yer aldı.

Ekonomistlerin ekim ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 2,50) göre bir önceki ay yüzde 19,58 olan yıllık enflasyonun yüzde 20,01’e yükseleceği hesaplanıyor. Tüketici Fiyat Endeksi, eylülde bir önceki aya göre yüzde 1,25 artış göstermişti. Öte yandan, ekonomistlerin yıl sonu enflasyon beklentisi, bir önceki ankete göre 128 baz puan artarak yüzde 19,30’a yükseldi.

EYLÜL AYI ENFLASYON ORANI

Enflasyon eylül ayında yüzde 1,25 artarken yıllık bazda yüzde 19,58 oldu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, eylül ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 16,42 yurt içi üretici fiyatları yüzde 33,83 arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir