Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! Bir hafta boyunca ücretsiz olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi 15 Temmuz Konferans Salonu’nda düzenlenen AK Parti Karaman Genişletilmiş İl Danışma Meclisi’nde konuştu.

Katılımcıları selamlayan Erdoğan, salondaki tezahüratların 2023’e işaret olduğunu ve Haziran 2023’ün özellikle Karaman’da hayırlı olmasını diledi.

Karaman’ı 4 senelik aradan sonra tekrar ziyaret etmekten duyduğu mutluluğu dile getiren Erdoğan, ilçelerdekilere de selamlarını iletti.

Erdoğan, “15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde FETÖ’cü alçaklar tarafından şehit edilen Muhammet Yalçın evladımız başta olmak üzere Karaman’ın aziz şehitlerini rahmetle yad ediyorum. Rabbim şehitlerimizin mekanını cennet, makamlarını ali eylesin. Bizleri de onların muazzez yolundan ayırmasın.” ifadelerini kullandı.

Kuruluşundan bugüne kadar AK Parti Karaman Teşkilatı’nın farklı kademelerinde görev yapanlara teşekkür eden Erdoğan, hayatını kaybedenlere de Allah’tan rahmet diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Kalbi millet ve memleket sevdasıyla dolu o dava erlerinin emanetine sıkı sıkıya sarılacak, inşallah davamızın bayrağını hep birlikte daha da yükseğe çıkartacağız. Sırt sırta, gönül gönüle vererek Türkiye’yi güçlendirmeye, büyütmeye, hedeflerine her gün biraz daha yaklaştırmaya devam edeceğiz. Karaman İl Danışma Meclisi Toplantımızı bu yönde atılmış değerli adım olarak görüyor, toplantımızın partimiz, şehrimiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Bizi yalnız bırakmadığınız, bize sahip çıktığınız için her birinize teşekkür ediyoruz.

Rabbime, şahsıma sizler gibi samimi yol arkadaşları verdiği için sizinle yol yürümeyi nasip ettiği için hamdediyorum. Bugün Karaman’da bildiğiniz gibi muhteşem bir gün geçiriyoruz, bugün Karaman bir başka güzel. Karaman yine coşkulu, yine heyecanlı, milletin adamına sevdalı. Aktekke Meydanı’nda Karaman’ın aşkına, muhabbetine bir kez daha şahitlik ettik. Karaman, sadece tarihiyle, erenleriyle, abide-i şahsiyetleriyle değil, aynı zamanda ahde vefası ile de büyük bir şehir olduğunu bize gösterdi.”

– “ŞEHİRLERİMİZİ 2023’E, 2053’E HAZIRLIYORUZ”

Tüm Karaman’a ve kendilerini hasretle bağrına basan Karamanlılara şükranlarını sunan Erdoğan, “Karaman bizi nasıl seviyorsa biz de tüm Karamanlı kardeşlerimizi Allah için seviyoruz. Biz bu şehrin ecdat yadigarı camilerini, her köşesi tarih kokan sokaklarını, asırlardır kardeşçe yaşayan koca yürekli insanlarını seviyoruz.” dedi.

Karaman’ın mertliğini, yiğitliğini, yılların ihmal edilmişliğine rağmen ideallerini gerçekleştirme iradesini sevdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz bu şehri metanetini, zorluklar, sıkıntılar karşısında mücadele azmini seviyoruz. Diğer 80 vilayetimiz gibi Karaman’a da aşkla hizmet etmekten, sizlerin hizmetkarı olmaktan büyük şeref duyuyoruz. Bir yandan insanımızın derdiyle dertleniyor, sorunlarına çareler üretiyoruz, diğer yandan şehirlerimizi 2023’e, 2053’e hazırlıyoruz. Hemen her hafta bir şehrimizde toplu açılış törenleriyle yapımı tamamlanan eserlerin gururunu paylaşıyoruz.

Geçen hafta Gaziantep’teydik, öncesinde Siirt’in misafiri olduk. Hafta içi TUSAŞ’a ait Milli Muharip Uçak Üretim Tesisimizin açılışını gerçekleştirdik. Böylece kendi savaş uçağımızı üretme yolunda kritik bir eşiği daha aştık. Milli Muharip Uçağımızı inşallah 2023 yılında hangardan çıkartıyoruz. İlk uçuşunu 2025’te gerçekleştirecek uçağımız, 2029’dan itibaren de göklerdeki yerini alacak, semalarımızı korumaya başlayacaktır. Türkiye, milli savaş uçağının da envantere girmesiyle artık savunma sanayiinde yeni bir lige çıkacaktır. Milli muharip uçağımızın şimdiden ülkemize ve aziz milletimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Karaman’ın medeniyetler beşiği olmanın yanı sıra dayanışmanın ve milli iradenin de şehri olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Partimizi kurduğumuz günden beri Karaman’ı hep yanımızda gördük. Rabbim hepinizden razı olsun. Desteğinizden, hayır dualarınızdan bizi hiç mahrum bırakmadınız. En zor zamanlarımızda vesayete karşı mücadele ettiğimiz kritik günlerde dağ gibi sizler arkamızda durdunuz.” ifadelerini kullandı.

– “SİZİN SOKAK TERÖRİSTLERİNDEN NE FARKINIZ VAR?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salondakilerin “İmam hatip sizinle gurur duyuyor.” sözlerine karşılık, şunları dile getirdi:

“İmam hatip, ben de sizlerle gurur duyuyorum. Hani şu CHP’nin malum tiplerinin konuşmalarına bakmayın. Onların dinden, diyanetten nasibi yok. Bay Kemal kalkıp da yanındaki o malum tiplerin söyledikleri karşısında herhangi bir şey söylüyor mu? Söylemiyor. Niye söylemiyor? Çünkü onun cinsi de cibilliyeti de o. O, birilerini havlatıyor, kendisi de arkadan izliyor. Bay Kemal, biz bunları yutmayız. Kimin ne olduğunu da çok iyi biliriz. Eğer sıkıysa çık, bu havlayanları sustur. Bu ülkede bizim dinimize, diyanetimize saldıracak olanların haddini de hesabını da biz bildiririz ve sorarız. Sizin sokak teröristlerinden ne farkınız var? Aynısınız. Onları getirip konuşturuyorsun, sen de arkadan izliyorsun. Bizim bunu yutacağımızı mı zannediyorsun? Benim tanıdığım bu millet, 2023’te dinimize, diyanetimize saldıranlara hesabını soracaktır. Hani şair diyor ya ‘Dinime küfreden Müslüman olsa bari.’ Bunların durumu bu. Çık, açık oyna, dürüst ol ama yapmıyorlar.”

Sokak terörü ile ülkenin karıştırılmaya çalışıldığında, 17-25 Aralık yargı emniyet girişiminden 15 Temmuz kanlı darbe teşebbüsüne kadar her kritik kavşakta milletin iradesine sahip çıktığını ifade eden Erdoğan, demokrasiyi daha da güçlendirme çabalarında AK Parti’ye gönül verenlerin sandıkları patlatarak Türkiye’nin önünü açtığını söyledi.

Erdoğan, bu toprakları vatan kılan şanlı ecdat gibi torunlarının da eğilmediklerini, bükülmediklerini, istiklallerine leke sürdürmediklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Karaman seninle gurur duyuyor.” tezahüratları üzerine, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben bugün Karaman’ı başka gördüm. Ben de Karaman ile gurur duyuyorum. Siz var ya böyle dik ve sağlam durdukça sizden aldığımız cesaretle tehditlere meydan okuduk. Yeri geldi cumhuriyet mitingleri kılıfı altında açıkça darbe çağrıları yapan çapulculara meydan okuduk. Yeri geldi ülkemizi güney sınırından terör koridoruyla kuşatmaya çalışan emperyalistlere meydan okuduk. Yeri geldi bölücü örgütün şehir eşkıyalarına, şahsiyetini 1 dolara satan FETÖ’cü alçaklara meydan okuduk.Yeri geldi çalışmadan üretmeden servetine servet katmaya alışmış para babalarına meydan okuduk. Ama bir an olsun bize sandıkta verdiğiniz emanete ihanet etmedik. Sizin başınızı yere eğdirmedik. Gazete manşetlerinde bize ömür biçtiler. Gece yarısı bildirileriyle bizi sindirmeye çalıştılar. Uyduruk davalar üzerinden partimizi kapatmaya çalıştılar. Hukuk garabetleriyle milletin tercihine ipotek koymaya yeltendiler. Terör örgütleri aracılığıyla ülkemizi Suriyelileştirmek istediler. Saldırılarını, 15 Temmuz gecesi canımıza kastetmeye kadar vardırdılar. Allah’ın yardımı sizlerin desteği sayesinde hepsinin de üstesinden geldik.”

Bedel ödediklerini, çile çektiklerini, zorluklarla karşılaştıklarını ama hiçbir zaman milletin güvenini, teveccühünüzü boşa çıkarmadıklarını dile getiren Erdoğan, siyaset meydanını, milletin iradesini hukuk ve ahlak dışı yollarla gasp etmeye çalışan muhterislere bırakmadıklarını ifade etti.

Köken, dil, meşrep, bölge üzerinden kotarılmak istenen fitne siyasetinin bu toprakları zehirlemesine, bu ülkeyi esir almasına fırsat vermediklerini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Çünkü biz sırtımızı size dayamıştık. Size inanıyorduk, size güveniyorduk. Ülkenin felaketinden rant devşirmeye çalışan gözü dönmüşlere rağmen Türkiye’yi cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarıyla buluşturduk. Son 19 yıldır mutlu, müreffeh, aydınlık yarınlar inşa etmek için durmadan dinlenmeden koşturuyoruz. Bize durmak, duraksamak haramdır. Daha çok çalışacağız, daha çok koşacağız ve Türkiye’yi dünyanın ilk 10 ülkesi arasına sokuyoruz ve sokacağız. 81 vilayetimizin her birine eserlerimizle mührümüzü vuruyoruz.”

Açılışını gerçekleştirdikleri eserlerden en önemlisinin Konya-Karaman hızlı tren hattı olduğunu belirten Erdoğan, yatırım bedeli 1,4 milyar liraya ulaşan bu projeyle Karaman’ın ulaşımda farklı bir aşamaya geçtiğini söyledi.

BİR HAFTA ÜCRETSİZ OLACAK

Konforu ve çevre dostu olmasının yanı sıra vakit ve enerji açısından da ciddi tasarruf sağlayacak bu yatırımın kente hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na Karaman-Konya hızlı tren ücretini sordu.

Bakan Karaismailoğlu’nun, “35 lira” yanıtı üzerine Erdoğan, “Bu kadar ucuz mu? Karaman-Konya 35 lira.” dedi.

Salondan “60 lira” sesleri gelmesi üzerine tekrar Bakan Karaismailoğlu’na fiyatı soran Erdoğan, 60 liranın otobüs ücreti olduğunu, hızlı tren ücretinin ise 35 lira olduğunu aktardı.

Karaismailoğlu’na “Peki, Adil hiç ücretsiz yapmayacak mıyız?” sorusunu yönelten Erdoğan, “Şöyle bir hafta ücretsiz yapalım.” dedi.

Salondakilere “Nasıl iyi mi?” diye soran Erdoğan, “Bak, ‘süper’ diyorlar. Bir hafta inşallah Konya-Karaman ücretsiz olacak, hayırlı olsun. İnşallah bu da bu hattın sadakası olur.” ifadelerini kulandı.

Erdoğan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığını, yüklenici firmaları, işçisinden mühendisine projede emeği geçenleri ve aynı şekilde Karaman merkeze ve ilçelerine birbirinden güzel eserleri ve yatırımları kazandıran belediyeleri, kamu kurumlarını, hayırseverleri ve özel sektör firmalarını da tebrik ederek, son 19 yıldır olduğu gibi 2023’e giden süreçte de Karaman’a olan şükran borçlarını, yeni eserler inşa edip, şehri daha da güzelleştirip, kalkındırarak ve geliştirerek ödemeyi sürdüreceklerini söyledi.

– “ONLAR SADECE GÜNÜ KURTARMANIN DERDİNDELER”

2023’ün silüetinin ufukta belirdikçe, Türkiye’yi dizayn etmeye yönelik çabaların yoğunlaştığını ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

“Tabii siyasi mühendislik faaliyetleri artıyor. Bu operasyonlarda koçbaşı olarak ise uzunca bir süredir hep olduğu gibi yine CHP ve onun yedeğinde hareket eden müttefikleri kullanılıyor. Ne CHP’nin ne de CHP’nin yanına çıkar ipliği ile iliştirilen ittifak ortaklarının ülkemize dair bir hedefleri, millete dair kaygıları var. Onlar sadece günü kurtarmanın derdindeler. Kaset kumpasıyla altlarına serilen makam koltuklarını bir müddet daha korumanın peşindeler. Şimdi elinizi vicdanınıza koyun ve lütfen, şöyle bir tefekkür edin. Dünyanın neresinde kendi ülkesinin aleyhine yabancı büyükelçilere şikayet dilekçesi yazan bir muhalefet bulunur? Dünyanın neresinde muhalefet partileri ülkelerinde ekonomik kriz çıksın da oradan nemalanım diye düşünür? Dünyanın neresinde muhalefet partileri, ülkeye çağ atlatacak vizyon projelerine, devasa yatırımlara, eserlere karşı çıkar?”

Çanakkale Boğazı’nda 18 Mart Çanakkale Köprüsü’nün bitirilmesi noktasına geldiklerini vurgulayarak, bu eserin dünyada özellikle kule yükseklikleri itibarıyla bir numara olduğunu söyleyen Erdoğan, “Ana muhalefet ne yapıyor? O da belediyeleriyle beraber musluk takıyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyanın neresinde muhalefet partileri ülkelerine ihanet eden darbecilerin, milli iradeye kafa tutan vesayet odaklarının sözcülüğünü yapar? Adında millet olan hangi ittifak, milletin tarihini, inancını, kimliğini ve karakterini biçimlendiren medeniyet değerlerine savaş açar?” diye sordu.

Çocukların dinini, diyanetini erken yaşlardayken öğrenmesinin bir siyasi partiyi niçin rahatsız ettiğini soran Erdoğan, şöyle konuştu:

“Evet, bu garabet sadece Türkiye’deki muhalefete, özellikle de milletimizin epeydir, iktidar yüzü göstermediği CHP’ye has bir durumdur. CHP, Gazi Mustafa Kemal’in ardından halka rağmen, halkçılık yapan milletten yüz bulamadığı için demokrasi dışı güçlerden iktidar dilenen aciz, rotası ve istikameti bozuk bir siyasi teşekkül haline dönüşmüştür. Dahası mevcut genel başkanın yönetimi altında artık kendi politikalarını, kendi parti söylemlerini belirleyecek kadar bile iradeleri kalmamıştır.”

-“KANDİL GÜDÜMÜNDE SİYASET YAPANLARIN KOLTUK DEĞNEĞİ HALİNE GELDİLER”

Erdoğan, salondakilere “Sizler de görüyor, eminim içiniz acıyarak çok yakından takip ediyorsunuz.” diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hemen her gün ülkemiz siyaseti adına bir utanç tablosuna imza atıyorlar. Türk siyasetinin seviyesini, biraz daha aşağı, biraz daha çukura çekiyorlar. ‘Atatürk’ün partisiyiz’ iddiasıyla çıktıkları yolda, döndüler, dolaştılar, Kandil güdümünde siyaset yapanların koltuk değneği haline geldiler. Bölücü örgütün uzantıları, bunlarla kedinin fare ile oynadığı gibi oynuyor. Bay Kemal, Kandil’i nasıl bombalayacağını ben tabii düşünemiyorum. Çünkü senin ona bir defa ne gücün ne de böyle bir imkanın mümkün. Ya biz zaten Kandil’i durmadan bombalıyoruz. Mağaralara varıncaya kadar bombaladık ve artık neredeyse terörist kalmadı. Şimdi hedef o baş teröristleri de inlerinde vurmak. Onları da Kandil’de vuracağız. Cudi’de vuracağız, Gabar’da vuracağız, Tendürek’te vuracağız, Besler Deresi’nde vuracağız ve bu ülkede duramayacaklar, sınırdan kaçıp gidecekler.”

Erdoğan, eş başkanların emrettiğini, CHP’nin de kendilerine söyleneni hiç itiraz etmeden “tıpış tıpış” hayata geçirdiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Meclisten neye ‘evet’, neye ‘hayır’ diyeceklerine, hangi şehirde, ne zaman miting yapacaklarına bile bölücü örgütün siyasi uzantıları karar veriyor. Edirne’den, Kandil’den talimat ve ona göre de bunlar hareket ediyor. Geçenlerde eski eş başkan çıktı, bunlara ‘beraber miting yapın’ diye talimat verdi. Aynı gün CHP Genel Başkanı miting kararı aldı. Bölücü örgütün siyasi uzantıları, ‘tezkereye ret oyu vereceksiniz’ dedi. CHP milletvekilleri gıklarını dahi çıkarmadan uslu çocuklar gibi bu talimatı yerine getirdi.”

Burada konuşma yapan Erdoğan, “Bölücü örgütün uzantıları, hem de Meclis kürsüsünden CHP’ye ve CHP’li büyükşehir belediye başkanlarına, ‘Herkes haddini ve yerini bilecek.’ diye ültimatom verdi. Her hafta bir kamu kurumunu basan CHP Genel Başkanı, partisine yönelik bu ültimatom karşısında adeta süt dökmüş kediye döndü. Vazifesi icabı, kendisine cevap verme imkanı olmayan kamu görevlilerine parmak sallayan, önüne geleni tehdit eden Bay Kemal, partisinin ve belediye başkanlarının haysiyetini koruyacak iki cümle dahi kuramadı. İttifakın gizli ortağı, hem CHP’yi hem CHP’li belediyeleri hem de milliyetçi geçinen diğer ortağı sadece 3 yılda adeta şamar oğlanına çevirdi.” ifadelerini kullandı.

Kürsüden bazı sorular soran ve bu soruları CHP’ye oy verenlerin de sormasını dileyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Kendilerine ne emredilirse onu yapan ancak izin verildiği yerde ve izin verildiği ölçüde konuşabilen bir partinin millete bir faydası dokunur mu? Partisinin ve belediye başkanlarının haysiyetine sahip çıkamayanlar, Türkiye’nin ve Türk milletinin onurunu koruyabilir mi? Sınır ötesi operasyonlara ittifak ortaklarından izin çıkmadığı için ret oyu verenler, Kandil’deki azılı terör baronları ile mücadele edebilir mi? 15 Temmuz gecesi millet direnirken kaçacak delik arayanlar, FETÖ ile kararlı bir şekilde mücadele yürütebilir mi? Belediyelerinin her tarafından hırsızlık, yolsuzluk, ahlaksızlık dökülenler, milletin emaneti olan hazinesini, kurumlarını namusluca yönetebilir mi? Elbette yürütemezler, edemezler, koruyamazlar, elbette yönetemezler.”

– “TÜRKİYE’Yİ BU KİFAYETSİZLERİN İNSAFINA TERK EDEMEYİZ”

“Kendisi muhtac-ı himmet dede, nerede kaldı gayrıya himmet ede.” diyen Erdoğan, kendisine faydası olmayanın, ülkeye de millete de hiçbir faydasının olmayacağını, kendi içini temizleyemeyenin kimseye söyleyecek sözü kalmayacağını söyledi. “Türkiye’yi kendisine bile hayrı dokunmayan, bu kifayetsizlerin insafına terk edemeyiz.” diyen Erdoğan, bunun için tüm partililerin daha çok çalışması, 2023’e kadar gece gündüz demeden koşturması gerektiğini bildirdi.

Son 19 yılda millete mahcup olacak hiçbir adım atmadıklarını belirten Erdoğan, eksikler olsa da ilk günden itibaren hep samimiyetle çalıştıklarını, milletin ve memleketin menfaatini hep en üstte tuttuklarını, ne yaptılarsa millet için, çocukların müreffeh geleceği için yaptıklarını dile getirdi. Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Eğitim, sağlık, adalet, emniyet, ulaşım, dış politika, tarım ve enerjide tarihinde görülmemiş adımları atan bir AK Parti iktidarı var. Sadece dış ticarette ülkemizin son 19 yılda geldiği seviyeye bakmak bile bizimle muhalefet arasındaki vizyon farkını göstermeye yeterlidir. Göreve geldiğimizde, 2002 yılında, bizim dış ticaret hacmimiz neydi? İhracatımız, 36 milyar dolardı. Geçen sene küresel salgına rağmen ihracatımız nereye çıktı? 225 milyar 368 milyon dolara yükseldi. Bak nereden nereye? Aynı şekilde 2002’de 88 milyar doları bulmayan dış ticaret hacmimizi 500 milyar dolar sınırına kadar getirdik.”

Tüm dünya ekonomileri küçülürken Türkiye’nin, salgına rağmen 2020 yılını 1,8 gibi çok önemli bir büyüme oranıyla kapattığını anımsatan Erdoğan, bu yıl için çift haneli bir rakam beklediklerini ifade etti. Erdoğan, dünyanın gelişmiş ülkeleri dahi yatırımlarını durdururken Türkiye’nin bugün Karaman’da olduğu gibi kalkınma yolculuğunu sürdürdüğüne işaret etti.

– “ÖRNEK HİZMETLERLE KONUŞUYORUZ”

Asgari ücrete yapılan yüzde 50 oranındaki artışa ilaveten, pazartesi günü memur ve emeklilerin maaşlarında da çok ciddi iyileştirmelere gittiklerini hatırlatan Erdoğan, “Döviz üzerindeki köpüğü aldığımız gibi daha çok küresel fiyat artışlarından kaynaklı enflasyonu da en kısa sürede makul oranlara çekeceğiz. Biz Bay Kemal gibi kuru sıkı atmıyoruz. Eserlerimizle, yatırımlarımızla, ülkemize kazandırdığımız örnek hizmetlerle konuşuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Partisinin İl Başkanı’na “Genel Merkez sizlere, ‘yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve büyüme’ diye broşür gönderdi değil mi? Aldınız. Peki, siz de bunları tüm ilçelere, bütün sandık müşahitlerimize gönderdiniz mi?” diye soran ve broşürlerin buralara gönderilmesi gerektiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Muhalefetin yalan ve çarpıtmaya dayalı karamsarlık siyasetini, o dağıtılan broşürleri adeta ezberleyelim. Onları iyi bilelim ve vatandaşlarımıza anlatalım. Unutmayın, hayat gibi siyaset de rehavete gelmez, asla boşluk kabul etmez. Bizim boş bıraktığımız veya ihmal ettiğimiz en küçük alanın bile muhakkak başkaları tarafından doldurulacağını aklımızdan çıkarmamalıyız. Bunun için sandık müşahidimizden il başkanımıza, üyemizden milletvekilimize kadar her kademede sizlerden, benim biraz futbolculuğum var malum, tam saha pres bekliyorum. Sizlerden ilk günkü aşkla, heyecanla çalışmalarınızı sürdürmenizi istiyorum.”

Toplantıya, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, AK Parti genel başkan yardımcıları Ömer Çelik, Erkan Kandemir, Leyla Şahin Usta, Vedat Demiröz, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir ile AK Parti’nin Konya ve Karaman milletvekilleri de katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir