Çocuklar için faydalı hobi önerileri

Yetişkinlerin olduğu kadar çocukların da ruhsal gelişimi ve beden sağlığı için önemli olan hobiler, bireylerin farklı becerilerini ve sınırlarını keşfetmelerine, günlük hayatın stresini azaltmalarına, gün içinde sosyalleşmelerine yardım ediyor. Sadece ruhsal anlamda olmamakla birlikte hobi edinmek fiziksel sağlığı da iyileştiriyor.

1- Spor

Spor çocuklarımızın düzgün bir biçimde büyüyüp gelişmesi için önemli bir rol oynuyor. Spor, hareketsiz yaşam tarzı ve obezite ile savaşıp, motor becerilerini harekete geçirir ve kemikleri güçlendirir. Aynı zamanda arkadaş edinip çevresini keşfetme için de harika aktivitelerdendir.

2- Enstrüman çalma

Enstrüman çalmayı öğrenmek, çocukların hafızasına ve yaratıcılığına katkıda bulunur. Düzenli enstrüman çalan çocuklarda, beyinde kısa süreli hafıza ve dikkat mekanizmaları daha ön planda olur. Enstrüman çalmayı öğrenmenin, hafıza ve konsantrasyonu iyileştirmenin yanı sıra çocukların yaşam kalitesini artar.

3- Oyun oynama

Oyun oynamak çocukların en sevdiği hobilerden bir tanesidir. Oyun oynamak bilişsel, duygusal, sosyal gelişimine ve dil dikkat becerisine katkı sağlamada büyük rol oynar. Hayal gücünü kullanması için sınırsız fırsatlar sunar. Sorun çözme becerisini geliştirir. Empati becerisini pekiştirir. Yaşadığı çatışmaları oyun yolu ile ifade edebildiği gibi çözümlemeye adım atar. Paylaşma, işbirliği, pazarlık yapma, anlaşma yapma gibi kavramların pekişmesine yardımcı olur. Kaba motor ve ince motor becerilerini destekler.

4- Kitap okuma

Çocuk kitapları sosyal ve duygusal gelişime katkı sağlar. Hayal dünyaları genişler. Kelime dağarcığını artırır. Stresi önler. İyi uyku alabilmeye katkı sağlar. Çocuk kitaplarında çocuğun problem çözme ve karar verebilme becerisi gelişir ve sosyal gelişim ile birlikte desteklenir. Çocuklar kitaplardan öğrendikleri ve gördükleriyle arkadaş ilişkilerini ve aile ilişkilerini çabuk öğrenmiş olur. Aynı zaman da çocuk kitaplarının okunması çocuğun duygusal ve psikolojik gelişimine yardımcı olur.

5- Boyama yapma

Boyama denildiği zaman çoğu çocuğun aklına rahatlama, eğlence ve neşe geliyor. Çocuklar için bir şeyler çizmek ve boyamak, kendilerini ifade etmelerinin en eğlenceli yollarından biri. Çocuklar çizim yaparken pek çok aşamadan geçerler, bu konuda gelişir ve olgunlaşırlar.

6- Çizgi film izleme

Günümüzde çizgi film izlemek artık çoğu çocuğun hayatının merkezinde yer almaktadır. Farklı yaş grubundan her çocuk izlediği çizgi filmden dikkati doğrultusunda farklı şeyler öğrenir. Küçük bir çocuk ekrandaki renklere ve hareket eden görüntülere odaklanırken, daha büyük bir çocuk ise içeriğe ve olaylara dikkat edecektir. Çocuklar eğlenirken öğreniyorlar. Aynı zaman da hayal dünyaları ve yetenekleri gelişiyor.

7- Dans etme

Çocuklar doğal olarak hareket etmeyi sever. Dans etmenin çocuklara yararları arasında fiziksel gelişime katkı sağlaması, yaratıcılığı desteklemesi, bilişsel yeteneklerin gelişimine katkı sağlaması söz konusudur. Aynı zamanda özgüven aşılanması ve sosyalleşmeyi desteklemesi de yararlarından birkaç tanesidir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir