Bill Gates’ten iklim değişikliği için kritik uyarı: O ülkeleri işaret etti

Bill Gates'ten iklim değişikliği için kritik uyarı: O ülkeleri işaret etti

Bill Gates, 2015 yılında yeni bir salgına karşı hazırlıklı olmadığımızı belirten uyarılarda bulunmuştu.

Son dönemde varyantlar ile gündemde olan virüs dünyanın bir numaralı ortak gündemi olmaya devam ederken Bill Gates’ten yine çok konuşulacak bir uyarı geldi.

Bill Gates'ten iklim değişikliği için kritik uyarı: O ülkeleri işaret etti

Gates şimdi de gezegenimizi bekleyen yeni tehlike ile ilgili konuştu. Gates, G20 zirvesi bildirisinde küresel sıcaklık artışının 1.5 derece ile sınırlandırılması sözünün gerçekçi olmadığını açıkladı.

Dünyanın sıcaklık artışlarını 1.5 derece ile sınırlama hedefini kaçıracağı konusunda uyarılarda bulunan Gates açıklamasında çok konuşulacak ifadelere yer verdi.

O ÜLKELERİ İŞARET ETTİ

Bill Gates'ten iklim değişikliği için kritik uyarı: O ülkeleri işaret etti

Dünya nüfusunun yüzde 65’inin Çin ve Hindistan da dahil olmak üzere orta gelirli ülkelerde yaşadığının altını çizen Gates, ‘Onlar iklimin anahtarı. Dünyadaki emisyonların çoğu orta gelirli ülkelerden geliyor’ dedi.

Bill Gates'ten iklim değişikliği için kritik uyarı: O ülkeleri işaret etti

Gates ayrıca bir sonraki pandemiye hazır olmadığımızı söylüyor. ‘Salgın hazırlıklarına gösterilen ilginin beklediğimden daha düşük olmasından biraz endişeliyim’ diyen Gates, dünyanın bir sonraki pandemiye hazır hale gelmesi için 100 günde aşı üretme, diğer 100 günde ise bunu milyarlarca insana sunabilme kapasitesine ulaşması gerektiğinin altını çizdi.

Gates’e göre bu kapasiteye sahip fabrikaları kuracak yeteneğe sahibiz. Ancak tek eksik olan şey henüz bu konuda gerekli adımların atılmaması. Gates’in kurucusu olduğu Bill & Melinda Gates Vakfı , Pazartesi günü yayınlanan bir raporda , ulusların aşı üretme kapasitesi de dahil olmak üzere sağlık sistemlerine daha fazla yatırım yapmaları için çağrıda bulundu. Raporda, pandemiyi sona erdirmek için kullanılan araçların büyük ölçüde diğer bulaşıcı hastalıklarla savaşmak için kullanılanlarla aynı olduğu belirtildi. Aynı raporda aşı adaletsizliğine dikkat çekildi ve bunun salgına karşı dünyanın en büyük sorunlarından birisi olduğu vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir