Beş köylüyü katleden terörist etkisiz hale getirildi

Diyarbakır‘ın Kulp ilçesine bağlı Güleç köyünde 8 Nisan 2020 günü odun toplamaya giden Sedat Hazar, Burhan Tanrıkulu, Ahmet Erboğa, Alaattin Yıldız ve Hacı Akdeniz, teröristlerin yola döşediği uzaktan kumandalı el üretimi bombanın patlatılmasıyla hayatını kaybetti.

Bu köylülerden birebir vakitte emekli güvenlik korucusu olan Hacı Akdeniz bombalı tuzakta öldürülmeden bir ay evvel terör örgütü PKK-YPG’nin Suriye’deki saflarında yer alan kızı Fatma Akdeniz’i terör örgütünden kurtarmayı başarmıştı. Baba Akdeniz, irtibat kurup Suriye-Kobani’de olduğunu öğrendiği kızını örgütten kurtarıp, güvenlik güçlerine teslim etmişti.

Kızını kurtardığı için terör örgütünün maksadı olan baba Akdeniz, 4 köylü ile birlikte odun toplamaya giderken hain bir tuzakla katledilmişlerdi. Olay yerinden toplanan kanıtlar ile bomba artıkları üzerinde kriminal inceleme ve teröristlerin telsiz kestirmelerinden, olayın failleri de tespit edilmişti. Köylülere bombalı tuzak hazırlayarak hain atağın planlamasını yapan teröristin Doktor Mahsum kod adlı Vedat Ayhan olduğu belirlenmişti.

JANDARMA ÜÇ YILDAN BERİ PEŞİNDEYDİ

Diyarbakır’ın Kulp-Lice-Silvan üçgenindeki kelamda Amed Eyaleti Kendal alan sorumlusu olan Vedat Ayhan o günden beri jandarmanın peşinde olduğu isimdi. İçişleri Bakanlığı’nın en çok aranan teröristler listesinin 500 bin liralık gri renkli kategorisinde aranan terörist Ayhan hakkında, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca da, TCK’nın 302/1 hususunu düzenleyen, ‘Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak, kişiyi yerine getirdiği kamu misyonundan ötürü öldürmek, silahla yağma, taammüden öldürme, kişiyi hürriyetinden mahrum bırakmak, patlayıcı unsur imal etmek’ kabahatlerinden yakalama kararı bulunuyordu.

LİCEDE ÖLDÜRÜLDÜ

Terörist Vedat Ayhan’ın Diyarbakır’ın Lice ilçesinde öldürülen üç teröristten biri olduğu ortaya çıktı. İsimli Tıp Kurumu’nca yapılan otopsi ve kimlik tespiti sonucu, öldürülen teröristlerden birinin, köylülerin katili Vedat Ayhan olduğu belirlendi. Lice kırsalında bir küme teröristin kış üslenmesinden çıkarak güvenlik güçlerine yönelik hücum ve keşif hazırlığı içinde olduğuna dair alınan istihbari duyumlar üzerine geçen 3 Haziran günü güvenlik güçleri harekete geçti.

Jandarma Bölge Komutanlığı’na bağlı Jandarma Özel Harekât Tabur Komutanlığı’ndaki seçkin birlikler ile Lice Komando Alayı’ndaki birliklerin iştirakiyle operasyon başlatıldı. Görüş uzaklığının düşük olması nedeniyle karadaki birliklere havadan Silahlı İnsansız Hava Aracı ve ANKA insansız hava aracı ile Atak taarruz helikopterleri de takviye verdi.

‘Eren Huzur İlkbahar Yaz Şehit Jandarma Yüzbaşı Fuat Oğuzcan Operasyonu’ ismi verilen harekâtta bölgeyi çember altına alan ve teröristlerin mümkün kaçış güzergâhlarını kapatan Mehmetçik, Gönen Köyü Ahtikan mevkiinde teröristlerle temas sağladı. “Teslim ol” davetlerine ateşle karşılık verip bölgeden kaçmaya çalışan 1’i bölge sorumlusu üç terörist, 1 adet ABD menşeli M-16 piyade tüfeği, 2 adet AK-47 kalaşnikof tüfek ve bol ölçüde mühimmatla meyyit ele geçirildi. Teröristlerden birinin, kelamda bölge sorumlusu Vedat Ayhan olduğu ortaya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir