Avrupa Uzay Ajansı: Türkiye’nin uzay çalışmalarından memnuniyet duyuyoruz

Bursa’da düzenlenen Memleketler arası Uzay Kongresi’ne (ISC 2022) katılmak için Türkiye’ye gelen Avrupa Uzay Ajansı İklim ve Sürdürülebilirlik Sorumlusu Andrea Vena, uydu ve uzay çalışmalarının sürdürülebilirliğe katkıları üzerine açıklamalarda bulundu.

Uydu sistemlerinin öncelikli olarak dünyanın gidişatı ve yerkürenin sıhhati konusunda bilgiler sunduğunun altını çizen Vena, bu uydular ve onların sağladığı uygulamalar aracılığıyla dünyada olup bitenlerin yakından takip edilebildiğine vurgu yaptı.

Vena, uygulamaların global ısınmayla savaşta insanlara yardımcı bir rol üstlendiğine değinerek, “Orman yangınları yahut yerküre üzerindeki değişikliklerden bu uydular aracılığıyla haberdar oluyoruz. Ayrıyeten besin üretiminde randımanı artırma ve su kullanımının idaresi üzere bahislerde da bu uydular yardımcı bir rol üstleniyor” diye konuştu.

“UZAY TİCARİ BİR YARIŞA DÖNÜŞTÜ”

Son devirde uzay yarışının yalnızca devletler ortasında bir yarış olmaktan çıktığına vurgu yapan Vena, uzay çalışmalarında SpaceX üzere özel şirketlerin de dahil olmasının muvaffakiyetin anahtarı olan rekabet için uygun bir ortam doğurduğunu söyledi.

Vena, “Uzay, ticari bir yarışa dönüştü. Bu da farklı sonuçlar doğuracaktır. Özel şirketlerin girmesi ile uzay çalışmalarındaki pazar büyüyor. Bunun sonucu olarak bankalar ve sermaye sahiplerinin bu alana dayanakları de artış gösteriyor” halinde konuştu.

Vena, ekonomik olarak lakin gelişmiş ülkelerin uzaya yatırım gücü olduğunu belirterek, Avrupa Uzay Ajansı olarak temel siyasetlerinin öbür ülkeler ile iş birliği halinde bulunmak olduğunu kaydetti.

Hindistan ve Afrika’daki ülkelerle uzun periyodik bağlantılara sahip olduklarından bahseden Vena, “Sadece bu da değil dünya çapında yüzlerce ülke ile iş birliği halindeyiz. Ben bu bağlamda uzay çalışmalarında sermayeyi bölüme çeken rekabeti ve öbür ülkelerle iş birliğini çok pahalı görüyorum” dedi.

“TÜRKİYE’NİN UZAY ÇALIŞMALARINDAN MEMNUNİYET DUYUYOR VE DESTEKLİYORUZ”

Vena, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) ile ilgili görüşlerini de aktardı ve uzay ajanslarının kurulmasının her vakit hoş haber olduğuna değindi:

“Türkiye’nin bu çalışmalarından ötürü memnuniyet duyuyor ve çalışmalarını da destekliyoruz. Türkiye Uzay Ajansı’nın Avrupa Uzay Ajansı ile yapılması mümkün olabilecek çalışmalarını dört gözle bekliyorum. Biz her vakit bu biçim iş birliklerine açığız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir