Ara tatilde dikkat eksikliğine dikkat!

İSTANBUL (İGFA) – Her sene olduğu üzere bu yılda eğitim öğretim periyodunda bir devrini daha geride bırakıp yeni bir periyoda merhaba demeden evvel çocuklar ve yetişkinler için küçük bir mola süreci olarak isimlendirebileceğimiz orta tatil sürecine girmek üzereyiz.

Özellikle dikkatini odaklama ve sürdürmekte sorun yaşayan ya da dikkat eksiliği hiperaktivite tanısı olan çocuklarda orta tatiller çocuğun akademik yaşantısını, toplumsal bağlantısını ya da mesken yaşantısını hasılı yaşantısının bütünü üzerinde bozucu bir tesir oluşturabiliyor.

Ara tatiller Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocuklar için epey önemli!

Dikkat eksikliğinin bir sonuç olduğuna dikkati çeken İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi’nden Klinik Psikoloji Uzmanı Psk. Müge Leblebicioğlu Arslan, bu sonuca neden olan sürdürücü faktörlerin belirlenmesi çocuğun biyo-psiko-sosyal gelişimi açısından epey kıymetli olduğunu söyledi. Arslan, DEHB genetik geçişi yüksek olan bir bozukluk olmasıyla birlikte tam olarak nedeninden bahsetmek mümkün olmadığını belirterek, bu sebeple bozukluğu erken devirde fark etmenin aile bireylerini bu rahatsızlık konusunda bilgilendirmek ve farkındalık seviyesini arttırmak istediklerini kaydetti.

“AKADEMİK BECERELERİ DESTEKLEYİN”

“DEHB’li çocuklar değişime adapte olmakta zahmet yaşayabilirler” diyen Uzman Psikolog Müge Leblebicioğlu Arslan, tatil sürecinde de çocuğun akademik maharetlerini desteklemelerini istedi.

Leblebicioğlu Arslan, “Çocuğunuzun benlik hürmetini zedeleyecek damgalayıcı kelamlardan kaçının. Örneğin, ‘Bilerek yapıyorsun. Şımarıksın. Tembelsin.’ üzere tüm bu kelamlar çocuğunuzun zati baş etmekte zorlandığı süreci daha da zorlaştırarak ruh sıhhatini olumsuz istikamette etkiyebilir. Bunun yerine çocuğunuzun olumlu istikametlerini destekleyin ve potansiyelini ortaya koyabilecekleri ortamlar hazırlayın. Örneğin, çocuğunuz fotoğraf yapmayı seviyorsa onun bu özelliğine olumlu vurgularda bulunun, ona kullanabileceği malzemeler alabilir ya da isterse kursa gitmesi konusunda takviye olabilirsiniz” dedi.

“ZAMANI PLANLAMAK İSMİNE HUDUT KOYUN”

Zamanı planlamakta ve yönetmekte zorluk yaşayan çocuğunuz ekran karşısında geçirdikleri süreyi fark edemeyebileceği için hudut konulması gerektiğini kaydeden uzman psikolog, “Unutulmamalıdır ki kıymetlendirme ve müdahalede psikiyatrist, klinik psikolog, ebeveyn ve öğretmen iş birliği son derece kıymetlidir. Ayrıyeten teşhise yardımcı olmak ve pahalandırmak hedefiyle psikologlar tarafından çocuğun yaşına ve gelişimine uygun test uygulanması Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda erken teşhis ve müdahale süreci açısından epey önemlidir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir