AB, Elon Musk’ı Twitter konusunda uyardı: Avrupa’da bizim kurallarımız geçerli

SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk, Twitter‘ı satın aldığını ferdî toplumsal medya hesabından resmen duyurmasının akabinde Twitter binasına elinde lavabo ile girmişti. Musk, bu sabahta dikkat çeken bir açıklama yaparken karşılık Avrupa Birliği’den geldi.

“KUŞ ÖZGÜR KALDI”

Elon Musk bu sabah yaptığı açıklamada “Kuş özgür kaldı” bildirisini paylaştı. Musk’ın bu paylaşımına AB Kurulunun iç pazardan sorumlu üyesi Thierry Breton’dan cevap geldi.

”KUŞ BİZİM KURALLARIMIZA NAZARAN UÇACAK”

Avrupa Birliği (AB), Elon Musk’ın toplumsal medya platformu Twitter’ı satın almasının akabinde “Avrupa’da bizim kurallarımız geçerli” bildirisi verdi. Breton, “Avrupa’da kuş bizim kurallarımıza nazaran uçacak” tabirini kullandı.

DİJİTAL NEFRET MADDESİNE ATIF YAPTI

Breton iletisinde, AB’nin Dijital Hizmetler Maddesine atıf yaparak “DSA” etiketini kullandı. Bu yasa dijital hizmet sağlayıcılarının “nefret söylemi” üzere internetteki yasa dışı olduğuna karar verilen içeriklerin Twitter gibisi dijital hizmet sağlayıcılar tarafından en kısa müddette kaldırılmasını öngörüyor.

VİDEOLU HATIRLATMA YAPTI

TEMMUZDA MUAHEDEYİ FESHETMİŞTİ

Twitter’ı satın alması yılan kıssasına dönen Musk Temmuz ayında, platformdaki bot hesapların Twitter’ın argüman ettiğinden fazla olduğuna yönelik dertlerini münasebet göstererek satın alma muahedesini feshettiğini açıklamıştı. Şirketin piyasa kıymeti yüzde 6 azalmış, Twitter hem suçlamaları reddetmiş hem de satış mutabakatını tamamlaması için Musk’ı mahkemeye vermişti. Taraflar daha sonra mutabakata varmışlardı.

Kaynak: AA / Şimdiki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir