12 yıl sonra ilk: İran Cumhurbaşkanı Reisi, Şam’da Esad’la görüştü

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmek üzere başşehir Şam’a gitti. Reisi’nin ziyareti, Suriye iç savaşının çıktığı 2011’den bu yana İran’dan Suriye’ye cumhurbaşkanı seviyesinde yapılan birinci resmi ziyaret olma özelliği taşıyor.

Suriye devlet haber ajansı SANA’nın aktardığına göre, Reisi, beraberinde siyasi ve ekonomik bakanlık heyeti eşliğinde iki günlük resmi ziyaret için Şam Memleketler arası Havalimanı’na vardı.

ESAD: SURİYE-İRAN BAĞLANTILARI İSTİKRARLI VE SAĞLAMDI

Düzenlenen resmi karşılama töreninde Suriye Devlet Başkanı Esad, İran Cumhurbaşkanı Reisi’yi kabul etti. İki ülkenin ulusal marşlarının okunmasının akabinde Esad ve İbrahim Reisi iki resmi delegasyonun üyeleriyle el sıkıştı. Ardından, Esad ile Reisi arasındaki resmi görüşmeler, iki ülke heyetlerinin eşliğinde başladı.

Görüşme sırasında konuşan Esad, “Suriye-İran bağlantıları güçlü içerik, tecrübe ve onları şekillendiren vizyon açısından güçlü ve zira Ortadoğu’yu vuran şiddetli siyasi ve güvenlik fırtınalarına karşın güç devirlerde de istikrarlı ve sağlam bir ilişkiydi” ifadelerini kullandı.

REİSİ: BÜYÜK ZORLUKLARDAN GEÇTİNİZ

Görüşmeler sırasında açıklama yapan İran Cumhurbaşkanı Reisi de “Suriye hükümeti ve halkı büyük zorluklardan geçti ve bugün tüm bu problemleri aşarak, size yönelik tehdit ve yaptırımlara karşın zafere ulaştığınızı söyleyebiliriz” dedi.

SANA’nın paylaştığı bilgilere göre, Esad ve Reisi, Şam’daki görüşmelerinde, çeşitli alanlarda ikili alakaları ve bunları geliştirmenin yollarını ele aldı, görüşmelerde ayrıyeten Ortadoğu’daki gelişmeler, global değişimlerin bölgeye yansıması ve bu değişimlerin iki ülke ve bölge halklarının faydasına kıymetlendirilmesi üzere hususlar ele alındı.

‘ZİYARET, BAĞLARIMIZI GÜÇLENDİRECEK’

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin heyetinde, Yollar ve Kentsel İnşaat Bakanı Mehrdad Bazarbaş, Savunma Bakanı Muhammed Riza Aştiyani, Petrol Bakanı Cevat Oci, İletişim Bakanı İsa Zari Bur, Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden Gulam Hüseyin İsmaili, İslam Müşavere Kurulu temsilcisi Abbas Kalro ve Cumhurbaşkanlığı Ofisi Siyasi İşler Yardımcısı Muhammed Cemşidi bulunuyordu.

Ziyaretten evvel al-Mayadeen kanalına konuşan Cumhurbaşkanı Reisi, ziyaretinin Suriye ve öteki müttefikler ile bağları ‘güçlendireceğini ve geliştireceğini’ söylemişti.

Ne olmuştu?

Reuters’a konuşan Suriye hükümetine yakın üst seviye mahallî bir kaynak, 28 Nisan’da İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin Suriye’nin başşehri Şam’ı ziyaret edeceğini ve Suriye iç savaşının başladığı 2011 yılından bu yana ülkeyi ziyaret eden birinci İran cumhurbaşkanı olacağını açıklamıştı.

Suriyeli kaynak, ‘Suudi Arabistan ile İran ortasında son devirde yaşanan yakınlaşma ve Arap ülkelerinin Suriye’ye yönelik izolasyon siyasetinde yumuşamaya gitmesinin bu ziyareti beraberinde getirdiğini’ aktarmıştı.

Suriye’nin hükümete yakın El Vatan gazetesi de hususa ait haberinde, Cumurbaşkanı Reisi’nin Suriye ziyaretinin iki gün süreceğini ve bu bağlamda bilhassa ekonomik işbirliği tarafında bir dizi muahede imzalanacağını yazmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir