10 soruda sosyal konut projesinin detayları

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan‘ın ayrıntılarını açıkladığı proje kapsamında 500 bin toplumsal konut, 250 bin konut yeri ve 50 bin iş yeri yapılacak.

Sosyal konut projesine müracaatta bulunabilmek için hane halkı gelirinin İstanbul için net 18 bin, başka kentlerde ise 16 bin liranın altında olması gerekecek ve hane halkı geliri müracaatçının kendisi, eşi ve velayetleri altındaki 18 yaş altı çocuklarının toplam geliri dikkate alınarak hesaplanacak.

Projenin birinci etabında üretimine başlanacak 250 bin toplumsal konut, 2 yıl içinde tamamlanacak.

Başvurular “şehit aileleri, terör, harp ve görev malulleri”, “en az yüzde 40 engelli vatandaşlar”, “emekliler”, “18-30 yaş ortasındaki gençler” ve “diğer alıcı adayları” olmak üzere 5 kategoride kabul edilecek.

TOKİ aracılığıyla inşa edilecek konutlara, iş yerlerine ve konut yerlerine, proje ili hudutları içerisinde en az 1 yıl ikamet eden yahut proje vilayet nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine ülke sonları içinde tapuda kayıtlı konutları bulunmayan, daha evvel TOKİ aracılığıyla mesken satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvurabilecek.

Başvuru için hane halkı gelirinin İstanbul için net 18 bin, öteki kentlerde ise 16 bin liranın altında olması gerekecek. Hane halkı geliri müracaatçının kendisi, eşi ve velayetleri altındaki 18 yaş altı çocuklarının toplam geliri dikkate alınarak hesaplanacak.

Genel müracaat kaideleri haricinde müracaat şartlarına uygunluk için merak edilen 10 soru ve karşılıkları şöyle:  

1- Eşim 5 sene evvel TOKİ’ye başvurdu ve mesken alma hakkı kazandı. Sonra borcumuzu ödeyemediğimiz için konutu TOKİ’ye devrettik. Bu kampanyaya müracaat hakkım var mı?

Daha evvel TOKİ’nin kampanyalarından mesken hakkı kazanıldığı için, satılsa ve devredilse dahi, bu toplumsal konut projesine başvurulamıyor.

2- Annem, babam, ağabeyimle 4 kişilik bir aileyiz ve gelirimiz 16 bin liranın üstü. Ağabeyim ve ben 18 yaşın üstündeyiz. İkimiz de başka ayrı müracaat yapabilir miyiz?

Hane halkı müracaat sahibinin kendisini, evli ise eşini ve velayeti altındaki çocukları kapsamaktadır. 18 yaşını dolduranlar bağımsız birey olmaları nedeniyle öteki kuralları taşımaları halinde kendi isimlerine müracaat yapabilirler.

3- Eşim ve benim gelirim 16 bin liranın altında kalıyor. Eşim toplumsal konuta, ben konut yerine müracaat yapabilir miyim?

Konut yeri, vatandaşların kendi konutlarını istedikleri üzere yapabilmeleri için planlanmış bir proje olduğundan konuta müracaattan bir farkı olmamaktadır. Bir haneden fakat bir konut başvurusu yapılabilir. Ya konuta ya da konut yerine müracaat yapılabilir.

4- Biri engelli 13 yaşında bir oğlum var. Oğlumuzun pürüz durumu yüzde 40. Kendi ismimize çocuğumuzun pürüz durumunu belgeleyerek, engelli kategorisinden müracaat yapabilir miyiz?

Çocuğunun mahzur durumuna ait evrak ile ebeveynler kendi ismine toplumsal konut başvurusu yapabilir.

5- Memur maaşlarına yılda iki kere artırım yapılıyor. Konut taksitlerine de yılda iki kez artırım mı olacak? Toplumsal konutta taksitler 240 ay sabit fiyat mı olacak?

Hak sahiplerine konutlar yüzde 10 peşinat ve 240 ay vade ile satılacak. Taksit ödemeleri kontrat tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacak. Hak sahiplerinin konutlarına ilişkin kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda iki defa, bir evvelki 6 aylık devirdeki memur maaş artış oranı dikkate alınarak “idarece” tespit edilen oranda artırılacak. Birinci dönemsel artış mukavele tarihine nazaran belirlenecek. Geçen yıl TOKİ’nin konutlarında memur maaş artırımı oranında taksitlere artırım yapmadığının hatırlanması gerekmektedir. Yönetim’in kararı burada geçerli olmaktadır.

6- 18 yaşında üniversitede okuyan çocuğum var ve geliri yok. Onun ismine ben müracaat yapabiliyor muyum?

Hane halkı geliri 16 bin liranın altında olsa dahi çocuğun, 18 yaşında olduğu için kendisinin müracaat yapması gerekiyor.

7- Memlekette babamdan kalma küçük bir yerim var. Bu, toplumsal konuta müracaat yapmama mahzur mi?

Konut satın almak için müracaatta bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine ülke hudutları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının ve arsa üzerinde mesken kaydının olmaması gerekiyor. Arsa üzerinde mesken kaydı olmayanlar toplumsal konuta başvurabilir.

8 – Eşimden başkayım, iki çocuğum var ve mesken kirası ödemekte zorlandığım için babamın yanında yaşıyorum. Hane halkı geliri hesaplanırken babamın ve benim gelirlerimiz birlikte mi bedellendiriliyor? Babam ve ben farklı ayrı toplumsal konuta başvurabilir miyiz?

Hane halkı geliri, eşlerin ve velayeti altındaki çocukların toplam gelirini söz etmektedir. Hasebiyle bu durumdakiler başka farklı başvurabilir.

9- Babam malulen emekliyken vefat etti ve maaş hakkı anneme geçti. TOKİ’den daha evvel konut almayan ve hala meskeni bulunmayan annem toplumsal konuta başvurabilir mi?

Emekliler, Toplumsal Güvenlik Kurumundan alacakları emekli olduklarını gösteren dokümanla müracaat yapabilir. Vefat eden emeklinin emekli olmayan eşinin de müracaat hakkı bulunuyor.

10- Genç kategorisine “14 Eylül 1992 tarihinden sonra doğan vatandaşlarımız müracaat edebilecektir.” tabiri müracaat kurallarında bulunuyor. Ben 14 Eylül 1992 doğumluyum müracaat yapabilir miyim?

14 Eylül 1992 tarihi ve sonrasında doğan gençler toplumsal konuta müracaat yapabilirler.(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir