Yunanistan resmen küplere bindi… İşte Atina’nın Türkiye’ye karşı son kozu!

Komşu Yunanistan’da gündem bir defa daha Türkiye. Ege’deki tansiyon Atina’dan gelen açıklamalar ile yükselmeye devam ederken ABD’den gelen haber Atina’da adeta soğuk duş tesiri yarattı.

ABD Temsilciler Meclisince sunulan ve Türkiye’ye F-16 satışını kısıtlayıcı şartlara bağlayan hususlar, savunma bütçesi yasa tasarısından büsbütün çıkarıldı.

Tasarının son halinde, Rum lobisine yakınlıklarıyla bilinen New Hampshire Temsilcisi Demokrat Chris Pappas, Florida Temsilcisi Cumhuriyetçi Gus Bilirakis, New York Temsilcisi Cumhuriyetçi Nicole Malliotakis ve New Jersey Temsilcisi Demokrat Frant Pallone dahil 18 temsilci tarafından sunulan ve tasarının Temsilciler Meclisi versiyonuna eklenerek kabul edilen Türkiye’ye F-16 satışlarını kısıtlayıcı şartlara bağlayan hususlar yer almadı.

Söz konusu hususların çıkarılmasıyla, Türkiye’nin F-16 alımına yasa gerekçesiyle kimi kısıtlamalar getirme kozu ABD Kongresinin elinden alınmış oldu.

Türkiye, ABD’den 40 yeni F-16 Blok 70 savaş uçağı ve envanterindeki 80 uçak için ise modernizasyon kiti talep ediyor.

Bu gelişme kısa müddette Yunanistan’ın bir numaralı gündemi oldu.

Yunan basını ABD’den gelen haberi birinci manşetten okurlarına sunarken haberlerde Atina’nın son kozuna yer verildi

Proto Thema gazetesi başarısızlığa karşın Türkiye’ye F-16 satışının önüne geçilenileceğini öne sürdü.

Gazete Yunanistan’a yakınlığı ile bilinen Senato Dış Bağlantılar Komitesi Lideri olan Robert Menendez veto yetkisini elinde bulundurmaya devam ettiğinin altını çizdi.

Başka bir deyişle kelam konusu değişiklik sonrası Yunanistan’ın Türkiye’ye F-16 satışını engellemek için elindeki son koz Senatör Menendez oldu.

CNN Yunanistan Menendez için ‘anahtarları elinde tutan politikacı’ benzetmesi yaptı.

Ta Nea metinde yer alan ‘NATO müttefiklerinin öteki NATO müttefiklerinin hava alanına müsaadesiz uçuşlar yapmamaları gerektiğine inanıyoruz’ sözünü öne çıkardı.

Gazete bu tabirin Türkiye’yi gaye aldığı tezinde bulundu.

In.gr de emsal bir haber yayınladı. Gazete kelam konusu tabir için ‘ABD Kongresi’nden Yunan adaları üzerindeki uçuşlarla ilgili katı mesaj’ yorumunda bulundu.

Öte yandan Yunan basını Türkiye’ye yönelik skandal sözler kullanmaya devam ediyor.

‘Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Yunanistan adaları silahsızlandırmazsa harekete geçileceği konusunda uyardı’ diyen Kathimerini Çavuşoğlu’nun ikazını ‘Ankara işgal tehditlerini yineledi’ başlığı ile okurlarına duyurdu.

Bu gelişmenin akabinde Türkiye’nin ABD’den F-16 alabilmesi için idarenin sunduğu satış tebligatına kongreden itiraz gelmemesi gerekiyor.

KRİZ MİÇOTAKİS’İN AÇIKLAMALARI İLE BAŞLADI

Türkiye ile Yunanistan ortasındaki alakalar Yunan Başbakanı Miçotakis’in ABD’deki açıklaması sonrası gerilmişti.

Miçotakis, ismini vermeden Türkiye’yi kastederek ‘Yunanistan komşularına dostluk elini uzatıyor. Lakin egemenliğimize, egemenlik haklarımıza yönelik ihlallere ve derhal son bulmaları gereken Yunan adaları üzerindeki üst uçuşlara müsamaha göstermeyeceğiz. Siz Kongre üyelerinden, bölgede silah satışları ile ilgili kararları verirken, NATO’nun güneydoğu kanadında yeni bir istikrarsızlık tehlikesini göz önünde bulundurmanızı istiyorum’ demişti.

Miçotakis, bu kelamlarıyla dolaylı olarak Türkiye’ye F-16 uçağı satışına onay verilmemesini talep etmiş oldu.

Yunan Başbakanın ‘Siz Kongre üyelerinden, Helenizmin 48 yıldır büyük acı çektiği ve hâlâ kapanmayan bir yarasını unutmamanızı istiyorum. Kıbrıs’taki hücum ve adanın şiddetle ikiye bölünmesini kastediyorum. Kıbrıs’ta iki başka devleti, kimse hiçbir vakit kabul etmeyecektir’ kelamları ise ayakta alkışlandı.

‘GERGİNLİK PERİYODU YAŞIYORUZ’

Miçotakis, Avrupa Halk Partisi 27’nci Kongresi çerçevesinde Rotterdam’da düzenlenen bir panelde de Türkiye aksisi açıklamalar yapmıştı.

Yunan medyasına nazaran, Miçotakis, Türkiye’ye değinirken ‘Gerginlik periyodu yaşıyoruz, tarihteki revizyonizmin yeni bir versiyonuna, kaybedilmiş imparatorluklar ile ilgili fantezilere ve memleketler arası hukuk ile uyumlu olmayan güç şovlarına müsamaha gösteremeyiz. Egemenlik haklarımızın ihlal edilmelerine razı olmayacağız” dedi.

Miçotakis ayrıyeten “Bu periyotta, NATO’nun güneydoğu kanadında en son gereksinimimiz olan şey gerginliktir. Rusya’da birileri, bu türlü bir şeye çok sevinecek’ sözünü kullanmıştı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir